20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Technologia
  • Co warto wiedzieć przy zakupie nowego zbiornika na propan
nowy zbiornik na propan

Co warto wiedzieć przy zakupie nowego zbiornika na propan

By on 26 listopada, 2018 0 720 Views

Zbiornik na gaz propan jest nieodzownym elementem każdej instalacji gazowej. Nowy zbiornik jest tylko jednym z możliwych rozwiązań zaopatrujących domową instalację w gaz propan. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Warto więc wiedzieć, dlaczego nowy zbiornik na propan jest lepszy, jakie ma zalety, jaką daje przewagę i dlaczego jest wart swojej ceny. Innymi słowy, przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć kupując nowy zbiornik na propan.

Zalety nowego zbiornika na gaz propan

Zbiornik na gaz propan jest miejscem, gdzie przechowywany jest zapas paliwa do zaopatrywania domowej instalacji gazowej. Instalacja taka może służyć zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody użytkowej czy zasilania kuchenki gazowej. Nowy zbiornik na propan jest rozwiązaniem pewnym i trwałym. Gwarantuje spokój użytkowania przez długie lata, bez obaw o szczelność czy inne problemy, jakie mogą wystąpić w związku z korzystaniem z takiego urządzenia.

Nowe zbiorniki na gaz, podobnie jak używane, można zakupić zarówno w opcji podziemnej, jak i naziemnej oraz w każdym rozmiarze. Jednak dostępność nowych zbiorników jest dużo większa i nie ma co do niej wątpliwości. Wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym powinien być w pierwszej kolejności podyktowany wielkością działki, na której ma zostać ulokowany. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dokładnie określono minimalne odległości, jakie należy zachować w przypadku każdego typu zbiorników uwzględniając ich wielkość. Nowe zbiorniki, zarówno naziemne, jak i podziemne dostępne są w pojemnościach 2700 litrów, 4850 litrów oraz 6400 litrów.

Zbiorniki o pojemności przekraczającej 7000 litrów nie są szczególnie popularne, gdyż ich wielkość znacznie przewyższa zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego a ze względu na jego gabaryty, stawiając tak duży zbiornik na swojej działce, należy postarać się o pozwolenie na budowę.

Nowe zbiorniki naziemne na gaz propan

Zakup zbiornika naziemnego zalecany jest dla nieco większych działek. Jego przewagą jest łatwość instalacji, gdyż nie ma potrzeby wykopywania dołu na posesji. Jedynym przygotowaniem jakie jest potrzebne, to zrobienie odpowiednio wypoziomowanej wylewki, na której stanie zbiornik. Jest to niezbędne, gdyż zbiornik powinien stać na równym terenie. Należy pamiętać, że zarówno zbiornik podziemny, jak i naziemny nie może zostać ulokowany w naturalnych zagłębieniach terenu oraz na terenie podmokłym. Zbiornik taki powinien być również odpowiednio oddalony od budynków mieszkalnych, usługowych, gospodarczych czy produkcyjnych oraz od granicy sąsiednich działek, studzienek kanalizacyjnych i linii wysokiego napięcia. Wszystkie te odległości zawarte są we wspomnianym rozporządzeniu i są one zmienne w zależności od wielkości zbiornika. W przypadku zbiornika o pojemności do 3000 litrów powinno to być minimum 3 metry od budynków a 1,5 metra, gdy jest zastosowana ściana oddzielenia ogniowego, 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki oraz 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych.

Zbiornik o pojemności 2700 litrów, a więc mieszczący się właśnie w tym przedziale, jest najczęściej wybieranym zbiornikiem na gaz propan dla instalacji domowych. Jego gabaryty nie są na tyle duże, by skutecznie zagracić całą posesję, na jego postawienie nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Pojemność ta z powodzeniem zaspokoi wszystkie potrzeby domku jednorodzinnego i jego mieszkańców przy uzupełnianiu zapasu paliwa zaledwie dwa razy do roku.

Nowy zbiornik podziemny na gaz propan

Zbiorniki podziemne są atrakcyjniejsze wizualnie od swoich naziemnych odpowiedników. Przede wszystkim dlatego, iż mogą one być zupełnie niewidoczne, gdyż są  ukryte pod powierzchnią ziemi. Podobnie jak zbiorniki naziemne, tak i zbiorniki podziemne nie mogą zostać ulokowane w zagłębieniach gruntu oraz na terenie podmokłym. Jeśli chodzi o nasz najpopularniejszy zbiornik, czyli o pojemności 2700 litrów, należy zachować odległość 2 metrów od budynków, 0,5 metra od granicy sąsiedniej działki oraz niezmiennie 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych.

Nowy zbiornik podziemny na propan daje pewność wytrzymałości i dobrego stanu materiałów, z jakich jest wykonany. Jako że zbiornik nigdy wcześniej nie był użytkowany, to też nie był poddawany naprężeniom, jakie powstają w wyniku napierania gazu od wewnątrz oraz ziemi od zewnątrz. Pozwala to spać spokojnie nie obawiając się o jego stan i wytrzymałość.

Źródło: Lpgdirect.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *