19 kwietnia, 2024
  • 19 kwietnia, 2024
Przygotuj swoje rynny na jesien

Przygotuj swoje rynny na jesień!

By on 23 października, 2018 0 1454 Views

Dbanie o drożny system rynnowy stanowi gwarancję prawidłowego odwodnienia naszego dachu, co przede wszystkim zapewnia ochronę elewacji przed szkodliwym wpływem wód opadowych. Jeśli zauważymy spływającą po ścianach budynku wodę oznacza to, że system orynnowania jest nieszczelny lub zatkany. Efektem tego jest przelewanie się wody praktycznie na całej powierzchni górnych partii rynien. Może to prowadzić między innymi do podciekania jej w głąb konstrukcji dachu, co powoduje liczne uszkodzenia, szczególnie jej drewnianych elementów. Jeśli chodzi o elewację – wszelkiego rodzaju zaniedbania w pracach konserwacyjnych rynien objawiają się głównie pękającym tynkiem i mało estetycznie wyglądającymi zaciekami. Warto zatem zawczasu pomyśleć o tym, aby skutecznie zabezpieczyć swój dach i dom.

Co może zagrozić naszym rurom i rynnom?

Jak się okazuje nasze orynnowanie może ulec znacznemu uszkodzeniu między innymi w trakcie trwania letnich burzy. Przy czym, na przykład mogły one stracić swoją stabilność poprzez uszkodzenie haków i mocowań całego systemu. Jeśli to zbagatelizujemy, rynny mogą stać się bardzo podatne na podmuchy wiatrów, co może skutkować oberwaniem się całego systemu. Duże wiatry sprzyjają także nanoszeniu kurzu i zniszczonych upałem liści do naszych rynien. Wówczas należy oczyścić rynny ręcznie przy pomocy wody z węża ogrodowego lub wysokociśnieniowej myjki.

Co więcej, podczas jesieni, kiedy drzewa gubią liście – ich nadmiar w bardzo łatwy sposób osiada w naszej rynnie, powodując jej zablokowanie. Warto zatem zaopatrzyć nasze rynny w odpowiednie siatki, które będą stawiały opór wszystkim nieczystościom. Ponadto wszelkie nieusunięte nieczystości, które znalazły się we wnętrzu rynien latem, stanowią podłoże do rozwoju różnego rodzaju grzybów i mchu.

Jak czyścić i dbać o swoje rynny?

Chcąc właściwie dbać o swoje rynny należy przede wszystkim regularnie sprawdzać ich drożność. Uda się to wykonać poprzez wlewanie do rynny wody i obserwowanie, w jaki sposób przedostaje się na dół. Ponadto woda namoczy wszelkie zalegające w rynnie nieczystości, które mamy zamiar usunąć – do tego wystarczy nam łopatka, przy pomocy której wybierzemy, znajdujące się w rynnie liście i zanieczyszczenia. Po ich usunięciu wystarczy jeszcze jedynie przepłukać rynnę, najlepiej używając do tego celu węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej.

Stosując namoczony kawałek materiału lub miękkie szczotki powinniśmy bez trudu wyczyścić wnętrze rynny, ale musimy przy tym pamiętać, że oczyszczenia wymagają również podsufitki i cała przestrzeń pod rynną. Nie można stosować do tego celu szczotki z twardym włosiem, gdyż co prawda jest ona niebywale skuteczna w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń, ale jednocześnie mogłaby porysować metalową rynnę i zedrzeć z niej całą warstwę ocynku. Jeśli właśnie tak się stanie, wkrótce na naszej rynnie pojawi się rdza.

Ponadto na przyszłość warto zrobić coś, co utrudni przedostawanie się zanieczyszczeń do rury spustowej, a aby to zrobić można wykorzystać specjalne kratki, które zablokują dostawanie się do niej liści i różnych innych elementów. Przy czym samo wnętrze rynien można także chronić przy użyciu siatki. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że ich powierzchnie również należy utrzymywać w czystości, między innymi nie pozwalając na to, aby zalegały na nich liście. Zastosowanie tego rodzaju zabezpieczeń sprawi, że nasze rynny będą miały znacznie dłuższą żywotność i sprawnie będą odprowadzały wodę, dodatkowo zapewniając estetyczny wygląd naszej elewacji.

Inspirowane: Plastmo.pl – systemy rynnowe PVC

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *