23 kwietnia, 2024
  • 23 kwietnia, 2024
Pomoc drogowa a awaria na drodze

Pomoc drogowa a awaria na drodze

By on 22 marca, 2019 0 987 Views

Awaria samochodu to coś, czego obawiają się nawet najbardziej doświadczeni kierowcy. Większość z nas nie ma bowiem pojęcia na temat budowy i funkcjonowania poszczególnych elementów, z których zbudowane jest auto. Z tego powodu samodzielna naprawa drobnej usterki czy poważniejszej awarii stanowi zwykle zbyt duże wyzwanie. Co psuje się najczęściej i jak postępować w kryzysowej sytuacji na drodze?

Elementy samochodu najbardziej narażone na uszkodzenia

W samochodach osobowych występują komponenty, które w szczególności zagrożone są awarią. Elementy te są najbardziej eksploatowane i narażone na działanie na niekorzystnych warunków atmosferycznych. W tym miejscu należy wyróżnić:

  • uszkodzenia opon,
  • usterki silnika,
  • awarie hamulców,
  • usterki sprzęgła,
  • awarie przewodów elektrycznych.

Uszkodzona opona jest najbardziej powszechną przyczyną wzywania pomocy drogowej oraz pracy serwisów wulkanizacyjnych. Awarie opon związane są zwykle z ich naturalnym zużyciem wraz z upływem czasu. Podczas ich eksploatacji dochodzi do ścierania się gumowej powierzchni na szorstkim asfalcie, betonie czy żwirze. Zużycie opon bezpośrednio wynika również z warunków atmosferycznych. Niska temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas może powodować pękanie gumy. Z kolei nadmierne upały prowadzą do szkodliwej, zwiększonej plastyczności opon. Niemały wpływ na ich wadliwość ma także niestosowanie opon zimowych czy letnich w odpowiednich porach roku.

Źródłem najpoważniejszych awarii samochodu są rozmaite usterki silnika. Bardzo powszechne jest zwłaszcza zatarcie silnika, powodowane zwykle brakiem lub nieprawidłowym doborem oleju, awarią pompy czy filtra bądź zatkanym dopływem oleju. Nie bez znaczenia jest także agresywny styl jazdy, niejednokrotnie powodujący przegrzanie się silnika.

Z kolei awaria układu hamulcowego może okazać się najbardziej niebezpieczna. Oznaką nieprawidłowego działania wspomnianego układu będą nietypowe dźwięki (piski i tarcie o chropowatą powierzchnię), wibracje, zapach palonej gumy przy normalnym hamowaniu oraz wyraźnie odczuwalne ciepło w okolicach felg samochodu. Oczywiście najbardziej niepokojący będzie tzw. miękki pedał, samowolne staczanie się samochodu na górce oraz wydłużona droga hamowania.

Sprzęgło przekazujące moment obrotowy z wału napędowego do wału napędzanego również bywa problematyczne. Do najbardziej charakterystycznych symptomów awarii sprzęgła należą twardy pedał sprzęgła, alarmujące trzaski dobiegające ze skrzyni biegów czy spadek mocy pojazdu. Silne szarpanie podczas przyspieszania czy brak możliwości wrzucenia biegu również świadczą o tym, że sprzęgło nie pracuje prawidłowo.

Awaria na drodze i co dalej?

Drobne defekty i usterki z czasem mogą prowadzić do poważnych w skutkach awarii. Czasami uszkodzenia samochodu są całkowicie niespodziewane – auto zostaje nagle unieruchomione na drodze. W takiej sytuacji należy przede wszystkim włączyć światła awaryjne i rozłożyć trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu znajdującego się na autostradzie lub w odstępie 30-50 m w terenie niezabudowanym. W przypadku awarii na drodze niezastąpiona będzie pomoc drogowa. Profesjonalne firmy przez całą dobę świadczą usługi takie jak:

  • holowanie i transport pojazdów,
  • zabezpieczanie lub usuwanie samochodów z miejsca wypadku,
  • drobne naprawy na drodze (awaryjne uruchamianie auta i otwieranie zamków),
  • pomoc w wypadku zatankowaniu niewłaściwego paliwa lub jego dowóz w wyznaczone miejsce.

Samochód jest nieodłącznym elementem codzienności wielu z nas. Nawet jeżeli pojazd jest serwisowany i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, w każdej chwili może dojść do jego awarii. Jeżeli samodzielna naprawa auta jest ponad nasze siły, warto poszukać fachowej pomocy i wezwać pomoc drogową.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *