25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
Gdzie wykorzystuje sie instalacje centralnego odpylania

Gdzie wykorzystuje się instalacje centralnego odpylania?

By on 21 sierpnia, 2019 0 706 Views

W wielu przedsiębiorstwach montaż instalacji centralnego odpylania jest niezbędny. W jakich branżach znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne?

Cel montażu instalacji centralnego odpylania

Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszym zadaniem takich instalacji, jest usuwanie z pomieszczeń zawieszonych w powietrzu pyłów. Mogą one również eliminować nagromadzone w nich gazy i opary. Celem jest obniżenie poziomu zapylenia w zakładzie do bezpiecznych dla zdrowia wartości niezagrażających zdrowiu pracowników. Dodatkowo w niektórych branżach zapylenie wiąże się z dodatkowym niebezpieczeństwem, jakim jest groźba wybuchu. Taka sytuacja występuje między innymi podczas pracy z pylącymi i łatwopalnymi materiałami. Wtedy najważniejszym zadaniem instalacji jest eliminacja lub ograniczenie zagrożenia wybuchem.

Gdzie wykorzystuje się instalacje odpylania?

Przykładami miejsc, w których się je wykorzystuje, mogą być elektrownie węglowe. Pył węglowy unoszący się w powietrzu nie tylko jest szkodliwy dla zdrowia, ale może być również bardzo niebezpieczny. W przypadku jego dużego stężenia wystarczy iskra, aby doprowadzić do wybuchu. Można wymienić tutaj również zakłady produkujące sypkie materiały na przykład budowlane, takie jak cement i kleje. Konieczność zapewnienia odpylania występuje również, gdy proces produkcyjny zakłada szlifowanie, ponieważ jest to czynność, która powoduje powstawanie dużych ilość pyłów.

Zalety instalacji

Tak samo jak w przypadku centralnego ogrzewania lub klimatyzacji taki system opiera się o jedną dużą jednostkę centralną, w tym przypadku odpylającą. Zalety takiego rozwiązania są podobne. Znacznie zwiększa ono efektywność wykonywanej pracy w porównaniu do pojedynczych rozwiązań obejmujących tylko jedno pomieszczenie. Duża centralna jednostka odpylająca obsługująca całe przedsiębiorstwo spełni swoje zadanie szybciej i lepiej niż kilka mniejszych niezależnych od siebie.

Z jakich części się składa taki system?

Połączenie pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami, w których potrzebne jest odpylanie, a jednostką centralną zapewniają systemy rurowe. Składają się one z wielu pojedynczych rur połączonych przez złączki rurowe. Docierają w ten sposób do wszystkich potrzebnych miejsc i za ich pomocą odciąga się zapylone powietrze. Jest ono następnie filtrowane i odprowadzane na zewnątrz.

Co warto wiedzieć przed instalacją takiego systemu?

Podczas montażu instalacji odpylającej trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze należy dostosować jej przepustowość do zapotrzebowania. Czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są między innymi intensywność zapylenia oraz ilość i wielkość oczyszczanych pomieszczeń. Do wielkości i mocy centralnej jednostki odpylającej dostosowane powinny być zastosowane rury. Wykorzystane systemy rurowe muszą mieć odpowiednią średnicę pozwalającą na przepływ dużych ilości powietrza. Oczywiście cała instalacja musi być idealnie szczelna. Newralgicznymi punktami, jeśli chodzi o szczelność, są miejsca połączeń rur przez złączki rurowe.

źródło: proorganika.com.pl – transport pneumatyczny

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *