23 kwietnia, 2024
  • 23 kwietnia, 2024

Honowanie – technika wykończenia powierzchni

By on 25 października, 2019 0 1857 Views

Honowanie jest procesem maszynowej obróbki otworu bądź cylindra, mającej na celu uzyskanie dokładnego wykończenia powierzchni poprzez nadanie jej odpowiedniej średnicy oraz eliminację niedoskonałości w jej kształcie. Obróbka ta stosowana jest zazwyczaj po procesach wiercenia oraz toczenia. Honowanie jest doskonałą alternatywą dla procesów szlifowania oraz wytaczania.

Czym jest honowanie?

Proces honowania, nazywany też gładzeniem, stanowi jeden z rodzajów dokładnej obróbki ściernej, która wykorzystywana jest przede wszystkim do obróbki wewnętrznych powierzchni walcowych. Obróbka ta odnosi się bezpośrednio do powierzchni, nie zmienia ona wymiarów oraz kształtu obrabianego elementu. Stanowi jedną z najdokładniejszych technik obróbki pod względem wskaźników osiąganych chropowatości. Stosuje się ją głównie, jak wspomniano, w obróbce powierzchni walcowych. 

Pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności wymiarowo-kształtowej oraz określonej kierunkowej struktury oraz chropowatości, które mają wpływ na poprawę współpracy ruchowej elementów. W przypadku gładzenia, proces ten jest obróbką wykańczającą, a więc jego zastosowanie wymaga wcześniejszych prac technologicznych. Honowanie natomiast jest rodzajem „mikroobróbki”, a więc mikroskrawania. W tej kwestii proces ten może być kojarzony z procesem honowania cylindrów w silnikach samochodowych. Proces ten poprawia właściwości smarne, przez co powierzchnie lepiej się docierają. Czynności te mają duże znaczenie w czasie trwania eksploatacji, ponieważ wpływają na długotrwałą trwałość komponentów. Wśród podstawowych narzędzi obróbki w tego typu procesach są głowice posiadające osełki oraz szczotki honujące (np. szczotki FLEX-HONE).

Narzędzia do honowania – szczotki

Szczotki honujące to samocentrujące się narzędzia służące do gładzenia, a więc delikatnego procesu szlifowania powierzchni. Dzięki elastyczności konstrukcji tego typu urządzeń, kulki ścierne szczotki doskonale dopasowują się do obrabianej powierzchni. Szczotki posiadają różne wersje gradacji, tak samo jak ma to miejsce w przypadku osełek honujących oraz papieru ściernego. 

Szczotki honujące znajdują szerokie zastosowanie w procesie obróbki wykańczającej powierzchni i cylindrycznych otworów, a także w stępianiu krawędzi oraz obróbki innego typu niecylindrycznych otworów. Doskonale sprawdzają się także podczas wykonywania jednolitych, drobno szlifowanych powierzchni, które posiadają zdolność do przytrzymywania cienkich warstw olejów i smarów. 

Jedną z zalet szczotek honujących jest brak kamieni, które mogą ulegać wykruszeniom. Dodatkowo przy ich użyciu nie występuje konieczność długiego nastawiania narzędzia. Co więcej, szczotki pozwalają na dużą elastyczność jeśli chodzi o obszar ich aplikacji. Przykładowo szczotki typu FLEX-HONE są narzędziami, które można stosować przy użyciu frezarki, tokarki, a nawet przy pomocy ręcznej wiertarki elektrycznej. 

Szczotki honujące pozwalają na uzyskanie powierzchni typu plateau, a więc strukturę geometryczną o płasko wierzchołkowym kształcie. Obróbka za pomocą szczotki honującej to nic  innego, jak proces szlifowania za pomocą niewielkiego nacisku narzędzia na obrabianą powierzchnię bez konieczności zastosowania wyższych temperatur w obrabianej strefie. Uzyskana powierzchnia stanowi bazową strukturę materiału bez żadnego typu zanieczyszczeń na jego powierzchni. Dużą zaletą szczotek jest ich sprężystość oraz wysoka elastyczność, dzięki czemu swobodnie dopasowują się one do kształtu obrabianej powierzchni.

Zastosowanie szczotek honujących

Szczotki honujące stosowane są do obróbki. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu obszarach, takich jak:

  • nadanie odpowiednich właściwości powierzchni cylindrów hydraulicznych lub pneumatycznych;
  • obróbka zarówno powierzchni, jak i krawędzi cylindrów z otworami poprzecznymi oraz kanałami;
  • obróbka powierzchni w obszarze uszczelniania wałków;
  • ukształtowanie powierzchni plateau w cylindrach silników spalinowych, co pozwala na skrócenie czasu docierania zarówno na etapie produkcji, jak i eksploatacji (m.in. poprawa warunków smarnych);
  • czyszczenie, polerowanie, usuwanie korozji.

Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *