24 kwietnia, 2024
  • 24 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Przebarwienia skóry – przyczyny powstawania i podstawowe ich rodzaje
Przebarwienia skory – przyczyny powstawania i podstawowe ich rodzaje

Przebarwienia skóry – przyczyny powstawania i podstawowe ich rodzaje

By on 18 września, 2019 0 975 Views

Ciemniejsze plamy na skórze, które powstają wtedy, gdy melanocyty nie funkcjonują w prawidłowy sposób to przebarwienia skóry. Nieestetyczne zmiany pojawiają się najczęściej na tych partiach naszej skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, czyli na dłoniach, dekolcie, twarzy, łydkach, ramionach i przedramionach. Jakie są jednak przyczyny powstawania przebarwień skóry i jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Przebarwienia skóry i przyczyny ich powstawania

Przebarwienia skórne powstają wtedy, gdy w danym miejscu znajduje się zbyt dużo lub zbyt mało komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Pigment ten warunkuje barwę naszej skóry, a jego syntezę pobudzają promienie słoneczne. Warto przy tym podkreślić fakt, iż pod wpływem działania określonych czynników dochodzi do zwiększenia wrażliwości skóry na promienie ultrafioletowe, a w konsekwencji do pojawiania się na jej powierzchni rozmaitych przebarwień.

Jedną z przyczyn powstawania na skórze przebarwień są zmiany hormonalne, wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, niewydolności nadnerczy, ciąży czy też menopauzy. Bardzo często podłożem pojawiania się przebarwień jest przyjmowanie kortykosteroidów, antybiotyków, a także środków antykoncepcyjnych. Niektóre przebarwienia mogą również powstawać na skutek różnego rodzaju urazów skórnych, wysypek oraz po leczeniu trądziku.

Usuwanie przebarwień w niektórych przypadkach wymaga jedynie regularnego stosowania właściwie dobranych przez dermatologa kosmetyków oraz wykonania mało inwazyjnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych (np. mikrodermabrazja). Niektóre zmiany są jednak na tyle zaawansowane, że wymagają zabiegu laserowego usuwania przebarwień.

Przebarwienia i ich rodzaje

Wśród podstawowych rodzajów przebarwień skóry można wyróżnić:

  • piegi,
  • ostudę,
  • przebarwienia pozapalne,
  • plamy soczewicowate,
  • odczyny fototoksyczne.

Najczęściej występującym rodzajem przebarwień są piegi, czyli dosyć drobne plamki pojawiające się głównie na twarzy (okolice nosa i czoła), szyi oraz na dekolcie. Piegi to domena osób posiadających bladą cerę oraz jasne lub rude włosy. Kremy o formule z witaminą C oraz zabiegi z użyciem kwasów kosmetycznych prawdopodobnie znacząco zmniejszą ich widoczność. Kolejnym rodzajem przebarwień jest tzw. ostuda. Nieregularne plamy pojawiające się na policzkach, czole oraz na górnej wardze, najczęściej spotykane są u kobiet będących w ciąży lub stosujących antykoncepcję hormonalną. Zmiany tego typu najczęściej znikają samoczynnie po porodzie lub wyregulowaniu poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Przebarwienia pozapalne to z kolei problem, który uwidacznia się w tych miejscach, w których występował stan zapalny lub zmiany trądzikowe. Innym dosyć popularnym rodzajem przebarwień są plamy soczewicowate, które ze względu na swój owalny kształt przypominają ziarna soczewicy. Powstają głównie na skutek starzenia się skóry (między 30 a 50 rokiem życia), dlatego powszechnie określane są mianem plam starczych. Ostatnim rodzajem przebarwień są odczyny fototoksyczne powstające na skutek bezpośredniego kontaktu z fotouczulającymi substancjami, takimi jak nagietek czy dziurawiec. W celu ich uniknięcia należy zrezygnować z przyjmowania tego typu preparatów w okresie letnim, gdy nasza skóra narażona jest na działanie promieni słonecznych.
Przebarwienia skóry to dosyć powszechny problem, który najczęściej związany jest z procesem starzenia się tkanek lub nadmiernym opalaniem. W celu zmniejszenia ich widoczności warto stosować specjalnie dobrane preparat dostępne w drogeriach lub aptekach oraz regularnie poddawać się zabiegom takim jak mikrodermabrazja czy oczyszczanie skóry za pomocą kwasów kosmetycznych. W niektórych przypadkach konieczne będzie laserowe usuwanie przebarwień.

Źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *