20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • W jakim celu stosuje się cieplarki laboratoryjne w weterynarii?
W jakim celu stosuje sie cieplarki laboratoryjne w weterynarii

W jakim celu stosuje się cieplarki laboratoryjne w weterynarii?

By on 26 października, 2018 0 1260 Views

Sprzęt laboratoryjny używany w weterynarii jest podobny do tego, który stosowany jest w innych dziedzinach medycyny. Metody tworzenia leków oraz badania próbek biologicznych działają na tych samych zasadach. Cieplarki laboratoryjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykonywane są badania związane z mikrobiologią, fizjologią roślin lub zwierząt oraz medycyną.

Czym jest cieplarka laboratoryjna?

Jest to rodzaj inkubatora i służy do przechowywania próbek w stałych warunkach inkubacji. Dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie pełnej powtarzalności każdego badania, które zostało przeprowadzone z użyciem tego konkretnego urządzenia. Pozwala to wyeliminować możliwość wpływu środowiska na wynik badania, co spowodowałoby, że dane badanie byłoby uznane za wadliwe, a wyniki nie mogłyby zostać wykorzystane. Większość obecnych modeli cieplarek jest oparta na tym samym schemacie. Są one komorą hodowlaną zaopatrzoną w pułki oraz pojedyncze lub podwójne drzwi. Głównym elementem cieplarki jest układ grzewczy wraz z termostatem pozwalający na podnoszenie temperatury wewnątrz komory.

Jakie są rodzaje cieplarek laboratoryjnych?

Głównym czynnikiem rozróżniającym cieplarki jest to, w jaki obieg powietrza są one wyposażone. Podstawowe modele cieplarek posiadają naturalny obieg powietrza. Ponieważ ciepłe powietrze się unosi, wnętrze komory można podzielić na dwie strefy różniące się stopniem ogrzania. Cieplej jest najbliżej urządzenia grzewczego, podczas gdy najzimniej jest przy drzwiach cieplarki. W takich modelach czas potrzebny do ogrzania się całego wnętrza jest większy oraz występują rozbieżności temperatury. Co więcej, wymagany czas do odczekania pomiędzy sterylizowaniem różnych próbek jest stosunkowo długi. Takie modele są również najtańszymi dostępnymi cieplarkami laboratoryjnymi. Droższą, ale lepsza alternatywą są cieplarki z wymuszonym obiegiem powietrza. W tego typu modelach zamontowany jest wentylator, który odpowiedzialny jest za wymuszanie krążenia rozgrzanego powietrza. Powoduje to równomierne nagrzewanie się wszystkich miejsc wewnątrz cieplarki, co jest atrakcyjne z punktu widzenia rzetelności przeprowadzanych badań. Dodatkowo należy wspomnieć o cieplarkach z chłodzeniem, które znacznie zwiększają zasięg temperatury możliwej do utrzymywania wewnątrz urządzenia. Znacznie zwiększa to użyteczność cieplarki jako urządzenia laboratoryjnego.

Z jakiej cieplarki laboratoryjnej powinien korzystać weterynarz?

Aby wybrać właściwą cieplarkę do gabinetu weterynaryjnego, należy wsiąć pod uwagę ilość próbek, które będą przechowywane wewnątrz urządzenia oraz jak często będzie ono używane. Dodatkowo trzeba upewnić się, że producent wybranego modelu cieplarki zagwarantuje wysoką jakość urządzenia. Gdy wybierze się model z naturalnym obiegiem powietrza, trzeba brać pod uwagę problemy wynikające ze zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli komora nie została odpowiednio zaprojektowana i wykonana, często dochodzi do skraplania się wody, które często przyczynia się do awarii cieplarki. O ile wszystkie cieplarki oferują możliwość podgrzewania wnętrza komory, to jedynie modele wysokiej jakości są w stanie zapewnić możliwość ustawienia wystarczająco wysokich parametrów, które pozwolą na przechowywanie próbek wymagających szerokiego zakresu temperatur.

Poprzez odpowiednie dobranie sprzętu laboratoryjnego — w tym cieplarki — możliwe jest zapewnienie efektywnego funkcjonowania laboratorium. W przypadku weterynarzy chodzi o umożliwienie skutecznego badania próbek pobieranych od chorych zwierząt w celu dokonania poprawnej diagnozy. Kiepskiej jakości sprzęt może zaowocować spadkiem szybkości i skuteczności badań prowadzonych w gabinecie weterynaryjnym.

Inspirowane: wamed.pl – lampa zabiegowa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *