16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
  • Home
  • Biznes
  • Najpopularniejsze sposoby na oprawę dokumentów
oprawa dokumentow

Najpopularniejsze sposoby na oprawę dokumentów

By on 15 stycznia, 2021 0 1652 Views

Każdy z nas w swoim życiu co najmniej raz zetknął się z pięknie oprawionym dokumentem. Przykładowo broniący prac dyplomowych byli zobligowani do oprawienia pracy, a co się z tym wiąże – zagłębienia się w takie tematy jak termobindowanie czy ręczna oprawa dokumentów.

Czy dokumenty oprawiane są tylko ze względów estetycznych?

Pierwsze, co kojarzy nam się z hasłem „oprawa”, to na pewno oprawa książki. Niektóre wydania książek potrafią zachwycić oprawą. Na tej podstawie mogłoby się wydawać, że oprawa dokumentów dokonywana jest tylko ze względów estetycznych. Jednak ma ona przede wszystkim bardziej praktyczny wymiar. I na pewno potwierdzi to każda osoba, która musiała pracować z drukowanymi dokumentami mającymi dużą liczbę stron.

Okazuje się bowiem, że oprawiony dokument w miękką lub twardą okładkę staje się nie tylko profesjonalny, ale także jego użytkowanie jest bardziej funkcjonalne. Można go przechowywać bez obawy o pomieszanie czy zaginięcie niektórych stron, a także nie ulegnie on zniszczeniu w wyniku urazów mechanicznych, np. rozlania na niego płynów. Oprawione dokumenty są także łatwiejsze i ładniejsze w prezentacji. Ciężko sobie wyobrazić prezentację, np. dokumentacji projektowej, w której karki są niepołączone.

W takich sytuacjach nieocenionym wyposażeniem okazuje się bindownica biurowa, która pozwala na szybkie zabezpieczenie dokumentu i nadanie mu czytelnej i estetycznej formy. Tak przygotowane dokumenty można nie tylko użytkować bez obaw o ich zniszczenia, ale także łatwiej jest je przechowywać, np. umieszczając w większych segregatorach.

Jak znaleźć najodpowiedniejszy wariant oprawy?

Decydując się na oprawę dokumentów, możemy skorzystać z różnych odmian opraw – miękkich, półtwardych i twardych. Dokonując wyboru, należy przede wszystkim zastanowić się, jaka oprawa ułatwi nam prezentację materiału, i w jakich warunkach będą przechowywane dokumenty. Dlatego np. mając świadomość, że dany dokument będzie często używany, a także przewożony w różny sposób, warto zdecydować się na twardszą oprawę. Dzięki temu dokument będzie odporny na większość urazów mechanicznych.

Którą opcję bindowania wybrać?

Zbindować dokumenty możemy ręcznie bądź przy użyciu specjalistycznego urządzenia, np. termobindownicy.

Ręczne połączenie dokumentu polega np. na założeniu plastikowej listwy na plik kartek i zabezpieczeniu go z przodu i z tyłu okładkami. Nie jest to jednak rozwiązanie trwałe. Dlatego warto z niego skorzystać tylko w sytuacjach, kiedy wiemy, że poszczególne elementy dokumentu mają być np. wymienione.

Dużo trwalszym sposobem na zbindowanie dokumentów jest użycie bindownicy biurowej. Można za pomocą tego urządzenia łączyć i zabezpieczać kartki, używając grzbietów spiralnych plastikowych lub drutowych. Takie rozwiązanie daje, chociażby możliwość przewracania kartek o niemalże 360 stopni. Jest to jednak rozwiązanie dość czasochłonne i wymagające od osoby oprawiającej dokument cierpliwości i skupienia. Trzeba bowiem najpierw przygotować w pliku kartek odpowiednie dziurki, a następnie wpasować w nie wybrany grzbiet. Jeśli dokument składa się z kilkudziesięciu stron, często trzeba bindowanie podzielić na kilka etapów.

Najtrwalszym i najszybszym sposobem na przygotowanie estetycznego dokumentu jest temobindowanie. Proces ten polega na tym, że arkusze papieru są umieszczane w grzbiecie oprawy, gdzie znajduje się specjalny klej, uaktywniający się pod wpływem wysokiej temperatury. W ciągu kilkudziesięciu sekund można skleić i oprawić dokument, zapewniając mu zarówno elegancki wygląd, jak i ochronę przed zniszczeniem lub zagubieniem jego części.

Bindowanie dokumentu, chociaż przez niektórych może zostać uznane za zbędną czynność, w praktyce okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pracując z dużą ilością drukowanych dokumentów, warto zaopatrzyć się w dobrą bindownicę biurową.

źródło: idealnebiuro.pl – sprzęt biurowy

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *