16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
  • Home
  • Life Style
  • Chcesz pracować jako barista? Poznaj 5 najpopularniejszych kaw!
najpopularniejsze kawy

Chcesz pracować jako barista? Poznaj 5 najpopularniejszych kaw!

By on 14 sierpnia, 2020 0 715 Views

Umiejętność parzenia kawy to sztuka. Każdy może poznać jej podstawy – pomoże w tym kurs baristyczny. Twoja wiedza o kawie zostanie poszerzona o praktyczne umiejętności przygotowania kilku najpopularniejszych kaw, które najchętniej zamawiają klienci. Poniżej przedstawiamy pięć rodzajów kaw, które każdy barista powinien umieć przyrządzić.

Espresso

Plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu kaw. Jest najczęściej zamawiana, ponieważ gwarantuje szybkie przebudzenie. Napar ten przygotowuje się w specjalistycznym ekspresie, z drobno mielonych ziaren kawy. Jej nazwa w tłumaczeniu z włoskiego to wyrazisty. Idealnie to opisuje charakter tej kawy – jej wyrazisty zapach, barwę, oraz przede wszystkim smak! Takie typowo włoskie espresso parzone jest najczęściej z wielu różnych zmieszanych ze sobą gatunków kaw. Gęsta, orzechowo-brązowa pianka („crema”) unosząca się na powierzchni idealnie zaparzonej kawy jest jej znakiem charakterystycznym. Pije się je z cukrem, choć można i bez niego. Jest to także idealna baza pod latte macchiato czy też cappucino.

Cappuccino

Powinno być ono znane każdemu bariście – w jego skład wchodzą spienione mleko oraz baza z wcześniej wspomnianego już espresso. Pyszna, puszysta pianka znajdująca się na górze napoju, powinna być obsypana sypką czekoladą czy też kakao. Idealne cappuccino ma jeden sekret – jest nim odpowiednio spienione mleko, które sprawia, że pianka pozbawiona jest wszelkich pęcherzyków powietrza oraz jest bardzo kremowa. Ta pyszna, puszysto-kremowa pianka powinna mieć grubość od 1 do 2 centymetrów – tak mówią nam włoskie standardy. Cudowny, orzechowy kolor włoskiego cappuccino sprawia, że nie tylko wygląda wspaniale, ale również tak smakuje.

Caffe Latte

Jest to mleczna, wyjątkowo łagodna kawa, którą podaje się w wysokich szklankach.  Jest to klawa klasyczna, którą dostaniemy w praktycznie każdej kawiarni. Idealnie łączy się z różnego typu posypkami czy też posypkami. Może być słodkim deserem – nie posiada dużej dawki kofeiny, więc nie pobudzi organizmu zbyt dobrze. W tym rodzaju kawy bardzo ważne są dodatkowe składniki, a raczej ich kolejność. Syrop zawsze wlewamy na spód szklanki, później bazowy element czyli espresso, a na końcu gorące, mocno spienione mleko. Jeśli chcemy stworzyć efektowną piankę, to pomocne mogą okazać się spieniacze mleka. Puszystą, kremową piankę posypujemy kakao lub cynamonem.

Latte Macchiato

Jest to alternatywna, równie dobra opcja dla wszystkich miłośników mlecznej piany. Jednak ten typ kawy ma dość spore właściwości pobudzające, gdyż jego bazą jest espresso, które dolewamy do gorącego mleka. Nie należy go mylić ze zwykłym latte, bo kolejność przygotowania przebiega następująco:. na dno szklanki wlej gorące mleko, dodaj mleczną pianę, a dopiero na końcu dolej espresso – ostrożnie, po ściankach naczynia. W ten sposób tworzą się 3 efektowne warstwy – na dole mleczna, po środku kawowa, a na samej górze – piana! Mleko gra tu znaczącą rolę, dlatego kawa jest niezwykle delikatna w smaku, a jednocześnie bardzo sycąca.

Flat white

Flat white to wprawdzie kawa z mlekiem ale jej przygotowanie wygląda kawa z dodatkiem mleka, ale jej przygotowanie przebiega w trochę inny sposób. Bazę stanowi podwójne espresso, które jest zalewane gorącym, jedynie lekko spienionym mlekiem. Flat white charakteryzuje się dzięki temu płaską, mleczną powierzchnią bez żadnych dodatków (pianki, bitej śmietany itp.). Taka kawa jest dobra nawet bez dodatku cukru, gdyż mleko przełamuje gorycz kawy, ale jeśli ktoś lubi słodsze wersje oczywiście można dodać cukier.

Praca w aromatycznej kawiarni to coś dla Ciebie? A może chcesz tylko wspaniale poczęstować swoich gości? Weź udział w kursie baristycznym – zachwycisz znajomych doskonałymi napojami w domowym zaciszu lub odnajdziesz się w nowym zawodzie.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *