9 grudnia, 2024
  • 9 grudnia, 2024
Golonka z koscia - doskonale danie na jesien

Golonka z kością – doskonałe danie na jesień

By on 29 listopada, 2018 0 3024 Views

Idealna golonka, a więc aromatyczna, rozpływająca się w ustach, odchodząca od skóry i kości, to jedno z ulubionych dań wielu mężczyzn. Oczywiście nie brak i kobiet, które lubią smak pysznie przyrządzonej golonki, choć danie to nie należy do dietetycznych. Golonka to również doskonały pomysł na jesienne danie obiadowe albo podwieczorek. Jest to jedno z tych dań, które najlepiej jeść, popijając piwem. Przedstawiamy przepis na aromatyczną i smaczną golonkę.

Jakie składniki przygotować?

Do przygotowania tego pysznego dania potrzebujemy:

  • jedną dużą golonkę
  • dorodną marchew
  • cebulę
  • przyprawy, takie jak liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz,
  • sos sojowy
  • szklankę piwa

Przyda się oczywiście sporo cierpliwości, ponieważ golonka musi być przez dłuższy czas poddawana obróbce termicznej, aby uzyskała odpowiednią miękkość.

Sposób przyrządzenia:

Krok pierwszy: mięso należy dokładnie umyć i umieścić w dużym garnku wraz z opłukaną i obraną marchewką, a także przekrojoną na pół cebulą. Następnie wszystkie składniki zalewamy wodą, a całość doprawiamy trzema listkami laurowymi, kilkoma ziarenkami ziela angielskiego oraz pieprzem i solą według uznania. Polecam stosowanie pieprzu w ziarenkach.

Krok drugi: garnek umieszczamy na palniku i cierpliwie gotujemy. Przypilnujmy, by golonka nie gotowała się za mocno, odpowiednio regulując kuchenkę. Możemy w tym czasie zająć się innymi obowiązkami, jednak zaglądajmy od czasu do czasu do garnka. Trzeba zbierać gromadzące się szumowiny i sprawdzać, czy kość zaczyna oddzielać się od mięsa. Jeśli tak, oznacza to, że gotowanie powoli dobiega końca. Można też sprawdzić miękkość widelcem. Czas gotowania jest w dużej mierze uzależniony od wielkości golonki, ale musimy liczyć się z faktem, że może trwać to nawet około 3 godzin.

Krok trzeci: wyjmujemy ugotowaną golonkę z garnka i przekładamy ją do naczynia żaroodpornego. Teraz możemy polać mięso sosem sojowym, który nada skórce pięknego koloru, zachęcającego do jedzenia. Jeśli lubisz mocno przyprawione potrawy, możesz również natrzeć golonkę swoim ulubionym zestawem aromatycznych przypraw np. papryką i kurkumą.

Krok piąty: Naczynie żaroodporne wstawiamy do piekarnika ustawionego na 180 do 190 stopni i znów czekamy. Kiedy skórka golonki nabierze złocistego koloru, wówczas możemy polać ją piwem, dzięki czemu będzie chrupiąca i pyszna. Mięsa niczym nie przykrywamy, ponieważ golonka się zaparzy zamiast upiec. Golonkę pozostawiamy w piekarniku tak długo, aż po jego otwarciu nie będzie wyczuwalny zapach piwa. To wyraźny znak, że nasze danie jest już gotowe.

Podanie golonki

Golonka to danie, które możemy podać na wiele sposobów. Jedni sięgną tylko po kromkę świeżego, chrupiącego chleba lub inne pieczywo, inni natomiast mogą zdecydować się, by podać ją z ziemniakami. Doskonale takie danie uzupełni surówka z kiszonej kapusty.

Rozpływające się w ustach, pyszne, aromatyczne mięso sprawdzi się w każdym zestawieniu. Golonka przygotowywana jest najczęściej na uroczystości rodzinne, jako danie pokazowe, serwuje się ją także podczas spotkań towarzyskich w gronie znajomych, jest również często zamawianym daniem na różne uroczystości firmowe. Często pojawia się także na tradycyjnych przyjęciach weselnych. Jednak większość miłośników golonki zgodnie twierdzi, że najlepiej smakuje ta przygotowana samodzielnie.

Inspirowane: Kiszeczka.pl – sklep mięsny Warszawa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *