- Home
- Life Style
- Holandia jako kierunek podróży zarobkowych Polaków
Holandia jako kierunek podróży zarobkowych Polaków
Praca za granicą wciąż jest najlepszym lub jedynym sposobem na zarobek dla wielu Polaków. Z biegiem lat trend dotyczący kierunku wyjazdów nieco się zmienił. Z dotychczas mocno obleganej Irlandii czy Wielkiej Brytanii w znacznym stopniu przeniósł się na Holandię. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na pracę w kraju tulipanów, wierząc, że jest to najbardziej opłacalny cel podróży zarobkowych. I tak jest w istocie. Co skłania Polaków do wyjazdu właśnie do Holandii?
Po pierwsze atrakcyjne zarobki za pracę w Holandii
Praca w Holandii to duża szansa na dobry zarobek oraz na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy w krótkim czasie. W zależności od pracodawcy, kwalifikacji i rodzaju wykonywanej pracy zarobki w Holandii kształtują się bardzo różnie, podobnie zresztą jak wszędzie. To, co jest ważne dla osoby, która pierwszy raz wyjeżdża do pracy za granicą i stawia w tej materii pierwsze kroki, to obowiązująca w danym kraju stawka wynagrodzenia minimalnego. Nie jest oczywiście powiedziane, że to jedyne, na co możemy liczyć. Nie można wykluczyć, że na samym początku jest to realny scenariusz, a dodatkowo to kwota, którą mamy niemal gwarantowaną. Określona według przepisów minimalna stawka wynagrodzenia brutto gwarantuje pracownikom, że nie zarobią mniej. Do tego dochodzi fakt, że nie wszystkie branże obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Niektóre z nich, jak na przykład ogrodnictwo, objęte są 38-godzinnym tygodniem pracy. Wszystko to przy atrakcyjnych wynagrodzeniach, które dodatkowo w przeliczeniu na złotówki dają imponujące kwoty.
Po drugie nieduża odległość
Dla wielu osób decydujących się na zarobkowy wyjazd za granicę ważne jest, aby możliwie jak najczęściej mogli wracać do domu czy choćby wpadać w odwiedziny. Nie ma się co dziwić. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, a tęsknota potrafi doskwierać naprawdę uporczywie. Z jednej strony podróż z Holandii nie zajmuje nadmiernie dużo czasu, zdecydowanie mniej niż w przypadku powrotu z Wielkiej Brytanii. A dodatkowo jest ona także stosunkowo tania. Liczni przewoźnicy oferują przejazdy na trasie Polska – Holandia, a dzięki możliwości zabrania większej liczby osób ceny są naprawdę bardzo atrakcyjne. Jest również opcja umówienia się za pośrednictwem internetu na wspólny przejazd do kraju i z powrotem z rodakami pracującymi w Holandii. Podział kosztów przejazdu również pozwala na odwiedzenie bliskich bez ponoszenia nadmiernych wydatków.
Po trzecie możliwości i dodatkowe korzyści z pracy w Holandii
Holenderscy pracodawcy oferują legalne zatrudnienie, najczęściej w oparciu o umowę o pracę, z której odprowadzane są wszystkie składki obowiązkowe. Jak wszędzie, tak i tutaj firmy zatrudniające obcokrajowców poszukują solidnych pracowników oraz chętnie podpisują z nimi długoterminowe umowy. Czasy pracy sezonowej i ciągłej rotacji pracowników mamy już dawno za sobą. A co daje nam legalna umowa o pracę? Taka umowa to nie tylko obowiązek opłacenia podatku dochodowego. To również korzyści dla pracownika. Legalnie zatrudniony może w razie choroby udać się do lekarza i skorzystać z pomocy medycznej oraz specjalistycznego leczenia ambulatoryjnego, a w cięższych przypadkach również leczenia szpitalnego. Ale to nie wszystko. Praca w Holandii z czasem uprawnia także do późniejszej wypłaty świadczenia emerytalnego. Już po roku pracy zatrudniony nabywa uprawnienia do wypłaty 2% emerytury AWO po ukończeniu przez niego 65. roku życia. Jest to zawsze atrakcyjny dodatek do regularnej emerytury. Co ważne, holenderska emerytura AWO jest wypłacana niezależnie od kraju pobytu pracownika, czyli uprawnienia do niej nie wygasają po powrocie do Polski. Te liczne korzyści, zarówno podstawowe, jak i dodatkowe, sprawiają, że Holandia nadal jest chętnie wybieranym celem wyjazdów zarobkowych Polaków. Wyjazd ułatwia również możliwość nieskomplikowanego zorganizowania takiego zatrudnienia poprzez biuro pośrednictwa pracy, które nie tylko znajdzie odpowiednią ofertę, ale również pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności i w organizacji samego wyjazdu.
Źródło: https://www.faspacking.pl/pl/