16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
Jak powstaje tabliczka czekolady?

Jak powstaje tabliczka czekolady?

By on 25 czerwca, 2021 0 696 Views

Tabliczka czekolady to pyszna przekąska, której smakiem zachwycają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Po raz pierwszy w tej formie pojawiła się w 1847 roku, a do jej wytworzenia użyto kakao, cukru i masła kakaowego. Obecnie w sprzedaży dostępne są tabliczki czekolady oferowane przez duże koncerny cukiernicze oraz wyroby rzemieślnicze wytwarzane tradycyjnymi metodami w sposób ręczny. Oba produkty różnią się między sobą smakiem, a także ilością i jakością zastosowanych składników.

Ekologiczne ziarna kakaowca

Przyjmuje się, że do stworzenia klasycznej tabliczki czekolady potrzeba od 3 do 5 składników. Jednym z najważniejszych jest ziarno kakaowca. Wyróżnia się trzy odmiany ziaren oznaczanych nazwami forastero, criollo oraz trinitario. Najwyższej jakości surowiec pozyskiwany jest z ekologicznych plantacji, na których rośliny nie są opryskiwane pestycydami. Ziarno po zebraniu jest rozłupywane, poddawane fermentacji i suszeniu. Kolejnym krokiem jest prażenie ziaren w temperaturze 130-400ºC i ich mielenie. W wyniku mielenia powstaje półpłynna masa, którą rozdziela się na masło kakaowe oraz kakao.

Cukier i inne dodatki

W firmach rzemieślniczych wytwarzana jest czekolada klasyczna oraz surowa czekolada z nieprażonych ziaren kakaowca. W składzie tej pierwszej poza ziarnami kakaowca, masła kakaowego i substancji słodzących może znaleźć się także mleko oraz tłuszcz niepochodzący z ziaren kakaowca. Surowa czekolada nie zawiera mleka ani innych substancji pochodzenia zwierzęcego, dlatego może być spożywana przez wegan. Tabliczka takiego smakołyku stanowi ogromne źródło antyoksydantów, które wspomagają układ odpornościowy oraz zabezpieczają organizm przed działaniem wolnych rodników. W surowej czekoladzie znajduje się magnez i inne składniki mineralne, a także substancja psychoaktywna o nazwie anandamid, która wywołuje uczucie euforii. W tradycyjnych pracowniach rzemieślniczych sprzedawane są również tabliczki czekolady bez cukru, słodzone wyłącznie odparowanym nektarem kwiatu palmy kokosowej.

Formowanie czekoladowej tabliczki

Przed przystąpieniem do formowania tabliczek czekolada, podobnie jak wino, musi przejść proces dojrzewania. Kilka tygodni leżakowania to czas potrzebny do wykształcenia się aromatów. Tak przygotowany produkt może zostać poddany końcowej obróbce, która umożliwi uformowanie pożądanego kształtu. Obróbka czekolady polegająca na jej podgrzewaniu do temperatury 45-50ºC, a następnie schładzaniu do temperatury 30ºC nazywana jest temperowaniem. W pracowniach rzemieślniczych temperowanie przeprowadza się ręcznie na granitowym blacie przy użyciu szpachelki. Po zakończeniu tego procesu czekolada uzyskuje satynowy połysk i stabilną krystaliczną formę. Zatemperowaną czekoladę przelewa się do form i zostawia do zastygnięcia. Po stężeniu powstaje produkt końcowy, który można zapakować. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć, jak powstają tabliczki i inne wyroby z czekolady, Warszawa to miejscowość, którą warto odwiedzić. Na terenie stolicy działają warsztaty rzemieślnicze zajmujące się ręczną produkcją tego rodzaju smakołyków.

Podsumowanie

Czekolada w formie tabliczki to smakołyk, który cieszy się ogromną popularnością. Jej smak uzależniony jest w ogromnym stopniu od rodzaju i jakości użytych składników. Zamiast wybierać produkty oferowane przez koncerny cukiernicze, warto wypróbować klasyczną lub surową czekoladę oferowaną przez małe warsztaty rzemieślnicze. Jej bogaty smak i wyjątkowy aromat z pewnością zachwyci każdego.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *