- Home
- Life Style
- O czym należy pamiętać w pielęgnacji roślin jesienią i zimą?
O czym należy pamiętać w pielęgnacji roślin jesienią i zimą?
Okres jesienno-zimowy daje się we znaki także roślinom. Ograniczony dopływ światła słonecznego, niska wilgotność powietrza spowodowana dogrzewaniem pomieszczeń to czynniki, które nie sprzyjają wegetacji. Co możemy zrobić, aby ułatwić roślinom przetrwanie tego trudnego czasu? Poznaj kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin w sezonie jesienno-zimowym.
Niewystarczająca ilość światła
Ograniczony dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń ma negatywny wpływ na rozwój roślin. Skutkiem może być wzmożone opadanie liści, wiotczenie i przerzedzenie łodyg. Brak światła może doprowadzić nawet do zamarcia całej rośliny. Szczególnie narażone są rośliny o jasnych i pstrych liściach. Mogą tracić swoje naturalne kolory. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, by dać roślinom jak najwięcej światła, postawić je bliżej okna. Zrezygnujmy z zasłaniania okien w okresie zimowym, tak by do pomieszczeń wpadało jak najwięcej światła słonecznego. Nie zapominajmy o regularnym wycieraniu kurzu z liści, który również ogranicza dostęp światła. Kurz możemy ścierać za pomocą wilgotnej ściereczki lub pędzelka. Dobrze sprawdza się również prysznic z letniej wody. Gdy takie zabiegi nie wystarczą, warto pomyśleć o sztucznym doświetlaniu roślin lampami LED lub HPS.
Sztuczne doświetlanie roślin
Popularnym rodzajem lamp służących do doświetlania roślin są te sodowe, które niegdyś wykorzystywane były do oświetlania ulic. Lampa HPS emituje światło, które wyglądem przypomina światło słoneczne. Może być stosowana na każdym etapie rozwoju rośliny – od kiełkowania po kwitnienie. Takie oświetlenie daje jednak sporą ilość ciepła, dlatego też należy zadbać o odpowiednią wentylację lampy sodowej. Aby prawidłowo rozprowadzić światło, warto pomyśleć o dokupieniu do lampy odbłyśnika oraz zasilacza.
Najnowszym i zarazem najbardziej wydajnym sposobem doświetlania roślin jest wykorzystanie lamp ledowych. W tym przypadku nie potrzebujemy żadnego dodatkowego wyposażenia – wystarczy podłączyć urządzenie do prądu. Lampy LED do roślin posiadają także przewagę nad innymi rodzajami oświetlenia, ponieważ umożliwiają dobranie takiego spektrum długości światła, które będzie odpowiednie do danej fazy rozwoju rośliny. Oprócz tego przyczyniają się do obniżenia kosztów hodowli. Dzięki nim możemy ograniczyć parowanie wody oraz odżywek dodawanych do roślin, co jest często spotykane zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Zbyt wysoka temperatura powietrza i niska wilgotność
Kolejnym czynnikiem, który może zaszkodzić roślinom jesienią i zimą, jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w których rosną. Obniżenie temperatury nie będzie jednak komfortowe dla domowników. Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie roślin do chłodniejszych pomieszczeń lub ustawienie ich z dala od kaloryferów, w pobliżu okien. Pamiętajmy jednak, aby nie narażać roślin na wychłodzenie. Podczas wietrzenia pomieszczeń w mroźne dni, przestawmy rośliny w głąb pokoju. Dużym problemem jest także niska wilgotność powietrza, spowodowana dogrzewaniem naszych mieszkań. Aby ją podwyższyć, można stosować nawilżacze oraz częściej spryskiwać rośliny wodą. Domowym sposobem na zwiększenie wilgotności jest również powieszenie pojemnika z wodą blisko kaloryfera lub położenie na nim wilgotnego ręcznika.
Nawozić, czy też nie?
Istnieje wiele teorii na temat tego, czy rośliny powinniśmy nawozić w okresie jesienno-zimowym. Odżywianie roślin jest konieczne przez cały rok, ale zimą nie powinno być tak intensywne jak latem. Możemy stosować niewielkie ilości nawozów płynnych oraz tych o przedłużonym działaniu. Taka pielęgnacja sprawi, że kondycja naszych roślin nie ulegnie pogorszeniu mimo niekorzystnych warunków do wegetacji.
Zima to czas odpoczynku dla roślin. Krótki dzień, niedostateczna ilość promieni słonecznych oraz niska wilgotność powietrza nie sprzyjają jednak wchodzeniu roślin w jesienno-zimowy spoczynek.
Inspirowane: Growtent.pl – Growbox