16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024

Maszyny pakujące – jakie zastosować w firmie

By on 15 sierpnia, 2019 0 1600 Views

Proces pakowania jest istotnym elementem działalności większości przedsiębiorstw działających na rynku, które dostarczają wszelkiego rodzaju produkty zarówno w branży przemysłowej, jak i spożywczej. Odpowiedni wybór urządzeń pozwala na optymalizację procesu pakowania. Jakie maszyny pakujące zastosować w firmie?

Maszyny pakujące

Pakowanie produktów to wbrew pozorom bardzo istotny obszar w działalności niemal każdego rodzaju przedsiębiorstwa produkcyjnego. Proces ten ma bardzo duży wpływ na aspekty związane z produkcją oraz dystrybucją artykułów. Sposób pakowania wytwarzanych produktów zabezpiecza je przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać podczas transportu czy nawet podczas samego przechowywania produktów.  W ten sposób ma on jednocześnie wpływ na trwałość pakowanych artykułów. Co więcej, technologie stosowane w procesie pakowania wpływają także na wydajność produkcyjną przedsiębiorstwa, budowanie wizerunku marki czy też na ochronę środowiska naturalnego.

Technologia pakowania artykułów w ostatnich latach uległa szybkiemu i zaawansowanemu postępowi. Obecnie na rynku dostępne są maszyny do pakowania zróżnicowane pod względem wydajności i funkcjonalności. Pozwala to na odpowiednie dopasowanie maszyny do bieżących potrzeb firmy, a tym samym na pełną optymalizację wydajności linii produkcyjnej każdego przedsiębiorstwa. Jaką maszynę pakującą zastosować wobec tego w firmie?

Maszyny pakujące – rodzaj pakowanego produktu

Wybierając maszyny pakujące należy mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj pakowanego produktu. Wiele czynników, takich jak na przykład jego wielkość decyduje o doborze parametrów maszyny, bowiem nie każda z nich sprosta wymaganiom co do wielkości końcowych „opakowań” czy też pożądanej wydajności urządzenia.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj folii jaką zastosujemy w procesie pakowania. Wśród dostępnych urządzeń znajdziemy maszyny specjalnie przystosowane do pakowania w folię termokurczliwą, która doskonale sprawdza się w przypadku pakowania kosmetyków, książek czy też płyt CD/DVD. Wiele modeli daje również możliwość zastosowania folii polietylenowej czy poliolefinowej. Folia poliolefinowa posiada odpowiednie atesty, które pozwalają na jej bezpośredni kontakt z żywnością, a jej zastosowanie pozwala na wydajne pakowanie produktów spożywczych, takich jak mięsa, ryby, sery, owoce czy warzywa.

Maszyny pakujące – wydajność produkcyjna

Bardzo ważnymi czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając maszyny pakujące, są ich parametry techniczne,  a także funkcje oraz wszelkie udogodnienia jakie posiadają. Rynek oferuje szeroki wybór urządzeń zarówno automatycznych, jak i półautomatycznych.  Co najważniejsze, obie kategorie maszyn pozwalają na wysoką mechanizację procesu pakowania. Wyposażone zostały w nowoczesne panele sterujące. W większości modeli zostały one oddzielone od głównych modułów zasilających. Dzięki temu podczas wystąpienia ewentualnej awarii modułu ograniczamy ryzyko utraty wszelkich danych zapisanych w pamięci.

Zmechanizowanie procesu produkcji pozwala także na prostą, a tym samym bardzo dokładną kontrolę oraz ocenę poszczególnych czynności, a więc regulacji prędkości czy też monitorowania ilości produkowanych opakowań. Zastosowane w maszynach systemy umożliwiają zapisywanie cykli roboczych, a także bieżące monitorowanie mogących pojawić się nieprawidłowości procesu pakowania.

Modele pakowarek automatycznych i półautomatycznych mogą różnić się pod względem wydajności.  Urządzenia automatyczne cechuje maksymalny stopień zmechanizowania procesu pakowania, co pozwala na uzyskanie znacznie większej liczby opakowań w przeliczeniu na jednostkę czasu. Doskonale sprawdzą się zatem w przedsiębiorstwach posiadających duże moce produkcyjne, gdzie proces produkcji nie wymaga prawie żadnej ingerencji ze strony pracownika. Z kolei pakowarki półautomatyczne osiągają mniejszą wydajność jeśli chodzi o moce produkcyjne. Pozwalają jednak na większą ingerencję ze strony operatora w proces pakowania.

Maszyny pakujące należy wybierać przede wszystkim pod względem typu prowadzonej działalności. Szeroka oferta maszyn do pakowania pozwala na dobór urządzeń, który umożliwi optymalizację procesu pakowania, a tym samym osiągnięcie maksymalnej wydajności oraz poprawę rentowności przedsiębiorstwa.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *