24 lutego, 2024
  • 24 lutego, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Dieta paleo – czy pozwala zrzucić zbędne kilogramy?
Dieta paleo – czy pozwala zrzucic zbedne kilogramy

Dieta paleo – czy pozwala zrzucić zbędne kilogramy?

By on 30 listopada, 2018 0 627 Views

Idealna sylwetka to marzenie wielu osób. Szukanie doskonałej diety, która pomoże nam schudnąć, może czasami wręcz przerodzić się w obsesję. Wielu ludzi próbuje mnóstwa sposobów, a jedyny efekt, który osiągają, to efekt jo-jo. Czy dieta paleo pozwoli się nam cieszyć smukłą sylwetką?

Czym jest dieta paleo?

Dieta paleolityczna to z założenia zdrowa dieta na całe życie, która naśladuje to, co jedli ludzie pierwotni około 2,6 miliona lat temu. Konieczne w niej jest zaprzestanie spożycia produktów przetworzonych a skupienie się na jedzeniu, które jedli ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia.

Winny tłuszcz czy węglowodany?

Od dawna istnieje przekonanie, iż to tłuszcz jest winowajcą tego, że jesteśmy otyli. W diecie paleo jest on obecny, więc powinniśmy przez to nie chudnąć, a tyć. Natomiast inna obiegowa opinia głosi, iż to węglowodany powodują, że przybieramy na wadze. Nic zatem prostszego ­– wyrzucamy je z diety i będziemy szczupli.

Prawdziwa przyczyna dodatkowych kilogramów

Tak naprawdę można wyrzucić z diety i węglowodany, i tłuszcze, a i tak mieć nadwagę. Dlaczego? Ponieważ problem jest bardzo prosty: spożycie większej ilości kalorii niż nasz organizm potrzebuje, prowadzi do odkładania się kilogramów. Niezależnie czy będą to kalorie pochodzące z białka, węglowodanów, czy z tłuszczu.

Jak nie schudnąć na paleo?

Dlaczego jestem na diecie paleo, a moja waga nie spadła? Powód jest prosty. Spożywasz zbyt wiele kalorii, niż wynika z twojego dziennego zapotrzebowania. Wielu z nas myśli, że jeśli są na jakieś diecie, to mogą się bezkarnie objadać, a i tak schudną. Niestety tak nie jest. Nawet na dietach czysto skupionych na warzywach, które mają mało kalorii – jeśli będziemy jedli ich sporo, to i tak będziemy przybierać na wadze.

Jak schudnąć na paleo?

Dieta paleo to znakomita baza do tego, by schudnąć, gdyż pozwoli dostarczyć naszemu organizmowi wszystkiego, czego nasze ciało potrzebuje, w odpowiednich proporcjach. Jednak aby schudnąć na niej, musimy włożyć w ten proces sporo wysiłku. Jak się do tego zabrać?

  1. Obliczamy nasze całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne np. za pomocą darmowych kalkulatorów do znalezienia w internecie.
  2. Od wyniku odejmujemy od 150 do 300 kcal – będzie to nasz dzienny limit kalorii.
  3. Prowadzimy dzienniczek żywieniowy, w którym spisujemy wszystko, co jemy. Konieczna będzie do tego waga kuchenna, na której będziemy mogli ważyć składniki dań i notować je w dzienniczku – za pomocą tabel kalorycznych obliczamy kaloryczność każdego składnika i dzięki temu wiemy, ile finalnie cały posiłek dostarczył nam energii. Spożywamy dziennie tylko tyle, ile wynosi nasz limit, nie więcej (bo nie schudniemy), ale także nie mniej, bo może to prowadzić do głodówki i efektu jo-jo.
  4. Gdy po jakimś czasie znowu przestajemy chudnąć np. dlatego że już zrzuciliśmy parę kilo, więc nasze zapotrzebowanie energetyczne się zmniejszyło i nie jesteśmy już na deficycie kalorycznym, to wtedy odejmujemy znowu od dziennego limitu około 150 kcal i obserwujemy, jak zareaguje na to nasze ciało.

Najczęstsze błędy podczas odchudzania

Jeśli chcemy schudnąć, musimy dokładnie analizować to, co jemy pod względem kalorii. Często oszukujemy się, że cukier w kawie czy herbacie nie ma kalorii (a ma ich sporo) i nie uwzględniając tego, będziemy dalej przybierać na wadze, jedząc więcej, niż potrzebujemy.

Czy zrzucę zbędne kilogramy na paleo?

To wszystko zależy. Jeśli chodzi tylko o stosowanie się do zasad diety paleo, to zwykle może być z tym różnie. Możliwe jest zarówno utrata wagi, jak i jej powiększanie. Jeśli dbamy o przyjmowanie odpowiedniej liczby kalorii dziennie, efekt będzie murowany. Warto przy tym podkreślić, że taka dieta jest przede wszystkim zdrowa. Nasz organizm jest dzięki niej stale zaopatrywany we wszystkie makro i mikroelementy, których potrzebuje.

Inspirowane: paleocatering24.pl – jadłospis paleo

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *