Perspektywy zatrudnienia dla absolwentów fizjoterapii
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnic między fizjoterapią i rehabilitacją. Pierwsza skupia się na aspekcie fizycznym i dąży do zwalczania bólu oraz poprawiania wydolności ludzkiego organizmu. Druga natomiast wiąże się z przywracaniem zdolności do normalnego życia w społeczeństwie osobom, które z jakiegoś powodu tę zdolność utraciły lub nigdy jej nie miały z przyczyn wrodzonych. Ta niezdolność może mieć zarówno charakter fizyczny, jak i psychiczny.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta i jakie stosuje metody?
Fizjoterapeuci są specjalistami, którzy używają wiedzy nabytej podczas studiów i za pomocą specjalistycznych technik starają się pozytywnie wpływać na kondycję organizmu. Dobierają oni właściwe metody dla każdego pacjenta, tak aby całkowicie wyeliminować skutki odniesionych przez nich fizycznych urazów. W przypadku, gdy taka eliminacja jest niemożliwa, dążą oni do maksymalnego zredukowania źródła dysfunkcji, aby w jak najmniejszym stopniu odbijało się ono na zdrowiu pacjenta.
Metody używane przez fizjoterapeutów można podzielić na trzy główne działy: fizykoterapię, kinezyterapię oraz masaż leczniczy. Fizykoterapia opiera się na dostarczaniu zewnętrznych bodźców fizycznych na różne sposoby. Szczególnie popularne są elektroterapia, polegająca na pobudzaniu części ciała z użyciem prądu o niskiej częstotliwości, oraz termoterapia, w której zamiast prądu używa się wysokich lub niskich temperatur. W kinezyterapii głównym elementem są odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeniowe, które pobudzają mięśnie i wspomagają proces leczenia fizycznych urazów. W przypadku masażu leczniczego mamy do czynienia z prawdopodobnie najpowszechniej znanym elementem pracy fizjoterapeuty, który opiera się na stosowaniu odpowiednich techniki masażu w połączeniu z precyzyjnymi ruchami masażysty.
Perspektywy zatrudnienia i potencjalne zarobki
Fizjoterapeuci po ukończeniu odpowiednich studiów są przygotowani do pracy w różnego rodzaju ośrodkach medycznych zarówno publicznych, jak i prywatnych. Chodzi m.in. o takie instytucje, jak szpitale wojewódzkie i miejskie. W każdej przychodni wielospecjalistycznej, która zawiera dział rehabilitacyjny, fizjoterapeuta jest niezbędny. Osoby po właściwych studiach powinny zainteresować się tego typu placówkami, gdyż ilość pacjentów znacznie przewyższa ilość dostępnych zawodowców.
Fizjoterapeutów można również znaleźć w ośrodkach rehabilitacyjnych, specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. Osoby z wykształceniem z dziedziny rehabilitacji mogą znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju uzdrowiskach i sanatoriach, gdzie szczególnie przydatne są balneoterapia oraz termoterapia.
Duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fizjoterapeutów istnieje w krajach ze starzejącymi się społeczeństwami. Tam, gdzie rośnie liczba osób w starszym wieku, jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą umieć pomóc swoim pacjentom w ograniczaniu utraty sprawności fizycznej związanej z podeszłym wiekiem.
Usługi fizjoterapeutów są również potrzebne w różnych placówkach sportowych. Sport wiąże się z intensywnym ćwiczeniem ludzkiego ciała i, aby zapobiec występowaniu kontuzji, ważna jest opieka eksperta z dziedziny fizjoterapia. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała, fizjoterapeuta zajmie się rehabilitacją sportowca. Dobrym pomysłem dla fizjoterapeuty chcącego dorobić do wypłaty są kluby piłkarskie (z uwagi na ich pokaźne budżety) oraz kluby fitness.
Pracę można znaleźć również w zakładach pracy chronionej, które zatrudniają osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Z tego względu potrzebna może być osoba znająca się na procesie rehabilitacji, która będzie w stanie pomóc osobom z niepełnosprawnościami.
Kolejnym miejscem, w którym znajdzie się praca dla fizjoterapeutów, są placówki oświatowe, w których prowadzi się zajęcia rehabilitacji ruchowej, co ma zapewnić prawidłowy rozwój dzieci.
Jak widać, osoby po studiach fizjoterapii i rehabilitacji mają szerokie perspektywy zatrudnienia zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Ze względu na starzenie się rozwiniętych społeczeństw, zapotrzebowanie na specjalistów tego rodzaju będzie wzrastać z każdym rokiem. Zarobki fizjoterapeutów i rehabilitantów są uzależnione od ich doświadczenia oraz umiejętności. Obecnie kształtują się w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych w początkowym okresie, lecz oczywiście wzrastają wraz z doświadczeniem. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tych specjalistów możemy również przewidywać, że ich pensje w najbliższych latach będą rosnąć.