- Home
- Technologia
- Dlaczego stosuje się włókno surowe w żywieniu prosiąt?
Dlaczego stosuje się włókno surowe w żywieniu prosiąt?
Obecnie główną paszą dla świń są niewątpliwie zboża. Jednak nawet najlepiej skomponowana mieszanka nie może zapewnić wszystkich niezbędnych składników do właściwego trawienia. Niezbędne jest dostarczanie włókna surowego, które skutecznie pobudza odpowiednie działanie układu pokarmowego. Jednak warto zacząć od początku. Czym jest włókno i dlaczego należy podawać je prosiętom?
Włókno surowe
Nazwa włókna surowego jest używana zamiennie wraz z włóknem pokarmowym. Jest to składnik odżywczy zaliczający się do grupy węglowodanów. Tworzą je składniki strukturalne takie jak celuloza czy hemicelulozy, lignina, polisacharydy nie skrobiowe. W żywieniu prosiąt ilość surowego włókna nie powinna przekraczać 7% ogólnej paszy. Procent ten może wzrosnąć do 10, tylko w przypadku loch prośny i karmiących.
Układ pokarmowy świni jest przystosowany tylko do pokarmów lekkostrawnych i przez to skoncentrowanych. W przeciwieństwie do krów w organizmie świń nie jest przeprowadzana wstępna fermentacja, a cała aktywność związana z kulturami bakterii przeprowadzana jest w końcowym odcinku układu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest zapewnienie włókna surowego w paszy, które pomaga wiązać pokarm i wypełniać przewód pokarmowy, zapewniając uczucie sytości. Dzięki temu praca jelit i reszty układu pokarmowego jest zbalansowana. Nie należy przewyższać zalecanych dawek włókna pokarmowego, ponieważ w tym przypadku zwierzę będzie najedzone, ale niedożywione.
W jakich ilościach stosować włókno surowe?
W zależności czy jest to locha, knur czy prosię należy stosować zróżnicowane procentowo wartości włókna pokarmowego. Ma ono bardzo duże znaczenie dla ogólnych procesów zachodzących w organizmie. Zbyt duża ilość włókna niedostosowana do zwierzęcia może przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku. Jakie dawki podawać zwierzętom w paszy?
- 10% – jest to maksymalna dawka podawana świniom. Można stosować ją tylko dla loch jałowych lub niskoprośnych i tuczników w okresie chudźcowym. Przekraczając tę ilość można doprowadzić do przyspieszenia procesów trawiennych. Jest to niekorzystne ze względu braku czasu na działanie składników odżywczych
- 8% – ilość włókna nieco powyżej normy jest doskonała dla knurów, loch wysokoprośnych i karmiących. Przyswajalność paszy jest optymalna dla wytwarzania i jakości pokarmu dla młodych prosiąt.
- 7% – lochy i tuczniki; ogólna ilość włókna surowego najbardziej optymalna dla przewodu pokarmowego świń
- 5% – prosięta (starsze), warchlaki
- 4% – prosięta (młodsze)
Nietrudno zauważyć, że wraz z wiekiem świnie potrzebują większych ilości włókna surowego. Jest to spowodowane motoryką układu pokarmowego, która zostaje znacznie usprawniona. W przypadku loch zbyt duże ilości tych składników mogą prowadzić do wielu komplikacji związanych z porodem i karmieniem. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie odpowiednich ilości włókna w paszy. Stabilna i zbilansowana porcja sprawi, że zwierzęta będą syte, dobrze odżywione, a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia agresywności i rozdrażnienia zwierząt.
Jak w przypadku wielu innych hodowli odpowiednie żywienie zwierząt przyczynia się do zoptymalizowania kosztów utrzymania. Zapewniając wartościowy pokarm z odpowiednią dawką włókna minimalizujemy ryzyko śmierci loch podczas porodu czy też prosiąt w trakcie karmienia ze względu na brak laktacji. Dodatkowo uczucie sytości po odpowiedniej paszy sprawia, że świnie nie pobierają zbyt dużych ilości pokarmu, czyli białka i węglowodanów, które w dużym stężeniu mogą mieć szkodliwy wpływ na żywotność i inne czynniki.
Inspirowane: Bas-pol.pl – produkcja paszy