16 czerwca, 2024
 • 16 czerwca, 2024
 • Home
 • Zdrowie
 • W jaki sposób właściciel gabinetu kosmetycznego chroni środowisko?
W jaki sposób właściciel gabinetu kosmetycznego chroni środowisko?

W jaki sposób właściciel gabinetu kosmetycznego chroni środowisko?

By on 23 października, 2018 0 3882 Views

Profesjonalny gabinet kosmetyczny powinien być nie tylko zadbany, dobrze wyposażony i sterylny, ale również musi odpowiednio dbać o środowisko. Z roku na rok świadomość ekologiczna wszystkich społeczeństw wzrasta. Przedsiębiorstwa i punkty usługowe starają się, by ograniczyć szkodliwe skutki dla środowiska. W jaki sposób właściciel gabinetu kosmetycznego może chronić naturę?

Podstawowa ochrona środowiska

Do najważniejszych działań, które powinni podejmować właściciele gabinetów kosmetycznych należą: utylizacja opadów medycznych i śmieci, ochrona powietrza, gleby i wody przed wszelkimi zanieczyszczeniami, odpowiednie zaopatrzenie w wodę pitną oraz usuwanie ścieków.

O właściwej jakości powietrza w salonie kosmetycznym decyduje materiał budulcowy, z którego wykonano pomieszczenia, stosowane środki czyszczące oraz produkty używane do zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu, należy systematycznie wietrzyć wnętrza gabinetu aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy i szkodliwe zanieczyszczenia. Podczas prowadzenia każdej działalności gospodarczej trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio postępować z odpadami. Najrozsądniej byłoby, maksymalnie ograniczyć ich ilość. Takie działanie ma z pewnością dużo większe znaczenie niż sam proces utylizacji śmieci. Personel gabinetu kosmetycznego, powinien więc zadbać o to, żeby unikać niepotrzebnych opakowań. Można używać pojemników wielokrotnego użytku albo zbiorczych. Dodatkowo należy postarać się ograniczyć stosowanie narzędzi jednorazowych. Zasady dotyczące utylizacji tego typu przedmiotów, reguluje rozporządzenie w sprawie higieny. Przeterminowane narzędzia oraz takie, które nie nadają się już do użycia, trzeba wyrzucać do kosza jedynie w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Przykładowe działania proekologiczne, jakie stosuje się w gabinecie kosmetycznym:

 • wszelkie zużyte akcesoria higieniczne, takie jak wata, patyczki do uszu, należy wyrzucać do przeznaczonych do tego pojemników
 • resztki pozostałe z farb, lakierów czy rozpuszczalników powinno się oddawać w specjalnie przygotowanych do tego celu punkach,
 • stosowanie wyłącznie takich środków czyszczących, które nie zawierają fosforanu,
 • pozostałości z kosmetyków, takie jak maseczki, olejki trzeba odpowiednio utylizować, aby nie zatkały rur,
 • zmniejszanie do minimum używania środków czyszczących

Oszczędność wody w gabinetach kosmetycznych

Kolejnym ważnym aspektem, dotyczącym ochrony środowiska jest odpowiednia oszczędność wody. Co roku na całym świecie zużywa się ponad 150 milionów wody do codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie, mycie czy sprzątanie. W salonach kosmetycznych zużycie wody jest duże, co doprowadza do zwiększenia ilości ścieków, które potem muszą być uzdatniane w oczyszczalniach. Właściciele gabinetów mogą zadbać o odpowiednie gospodarowanie wodą, rezygnując chociażby z kupna środków czystości, które zatruwają środowisko.

Sposoby na oszczędzenie wody w gabinetach kosmetycznych:

 • instalacja w kranach sitka, które rozprasza strumień wody,
 • zamontowanie ogranicznika wody w toaletowych spłuczkach,
 • zastosowanie oszczędnościowego przycisku w umywalkach, który zatrzymuje strumień wody podczas peelingu czy mycia. Podczas ponownego spłukiwania, nie trzeba ponownie nastawiać temperatury wody.

Utylizacja odpadów medycznych

Właściwe segregowanie i utylizowanie odpadów medycznych, zdecydowanie wpływa na odpowiednią ochronę środowiska. Każdy gabinet kosmetyczny powinien ustalić własną instrukcję postępowania ze śmieciami. Odpady powinny być zbierane do zamykanych opakowań, zaopatrzonych w worki foliowe. Resztki tkanin i materiałów, które zostały zanieczyszczone krwią lub wydzieliną należy gromadzić w przystosowanych pojemnikach i workach.

Źródło: Ekoemka – utylizacja odpadów medycznych

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *