Leczenie bruksizmu w gabinecie stomatologicznym
Z bruksizmem miało lub ma do czynienia wielu z nas. Jest to mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów. Objawy te pojawiają się najczęściej, kiedy przeżywamy stresujące sytuacje lub w nocy podczas snu. Bywa, że bagatelizujemy te objawy, co jest zdecydowane błędnym podejściem. Nieleczony bruksizm prowadzi do uszkodzenia szkliwa, pęknięć, ukruszeń i ułamań zębów. Tymczasem schorzenie to powinno się i można z powodzeniem leczyć.
Objawy i przyczyny bruksizmu
Gdy borykamy się z bruksizmem lub dopiero obserwujemy u siebie jego pierwsze symptomy, warto rozpocząć leczenie. W tym celu udajemy się do gabinetu stomatologicznego. Lekarze stomatolodzy posiadają odpowiednie metody i narzędzia, które pomogą nam w walce z bruksizmem. Leczenie tego schorzenia tak naprawdę opiera się na współpracy ze stomatologami wszystkich specjalności, a zwłaszcza z ortodontami i protetykami. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest uzależnione od tego, co jest przyczyną naszego problemu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego przez stomatologa i zbadaniu zębów może on pomóc w określeniu źródła bruksizmu i doborze skutecznej metody leczenia. Możemy wskazać przyczyny miejscowe i ogólnoustrojowe. Dominującym wydaje się być stres, który jako przyczyna ogólnoustrojowa ma negatywny wpływ na cały nasz organizm, w tym na zęby. Jeśli chodzi o przyczyny miejscowe, czasem mogą wydawać się one bagatelne. Wystarczy nawet długotrwałe lub tylko jednostronne żucie gumy, aby nabawić się bruksizmu. Przyczyną mogą być także braki zębowe, których nie uzupełniamy, lub niewłaściwie ukształtowane protezy, korony lub mostu.
Trafna diagnoza i co dalej?
Po postawieniu diagnozy przychodzi czas na wdrożenie leczenia. Jednym z etapów i metod jest nałożenie na zęby tzw. szyn relaksacyjnych. Są to przezroczyste nakładki na zęby, które uniemożliwiają ich zaciskanie. Taka nakładka przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Stomatolog najpierw pobiera wycisk, a później zamawia odpowiednią w danym przypadku nakładkę. Nasuwa się ją na zęby górne, co ma za zadanie zapobiegać tarciu o zęby dolne. Szynę zakłada się głównie na noc, kiedy kładziemy się spać. Zbudowana jest ona z termoplastycznego materiału, można normalnie z nią funkcjonować także w ciągu dnia. Nie powinno się jednak jeść, kiedy znajduje się na zębach. Jeśli chcemy szybciej uzyskać efekty, warto nosić szynę również w ciągu dnia.
Leczenie bruksizmu może odbywać się również poprzez podawanie bezodwuazepin: diazepamu i klonazepamu. Badania dowodzą, że nawet krótkotrwałe ich stosowanie może zmniejszyć częstość występowania bruksizmu, jednak niewiele jest gabinetów dentystycznych oferujących taką terapię. Jeżeli stomatolog ustali, że przyczyną choroby jest np. wada zgryzu, prawdopodobnie zaleci konsultację ortodontyczną. Lekarz ortodonta może z kolei zastosować aparat na zęby lub szyny. Jeżeli podłożem bruksizmu jest przede wszystkim stres i ciągłe napięcie psychiczne pacjenta, stomatolog zwróci uwagę na ewentualną potrzebę psychoterapii oraz wprowadzenie zmian do trybu życia. Warto wziąć pod uwagę większą aktywność fizyczną, naukę głębokiego oddychania, ćwiczenia szczękowe czy chociażby unikanie alkoholu i nikotyny, które zwiększają częstotliwość epizodów bruksizmu. Pomocne będą również leki uspokajające (zarówno ziołowe jak i psychotropowe) oraz trening relaksacyjny.
Zanim będzie za późno
Nie istnieje tak naprawdę jedno skuteczne rozwiązanie problemu bruksizmu, ale na szczęście są różnego rodzaju metody lecznicze, które mogą nam pomóc w walce z tym schorzeniem. Istotne jest, aby gdy zaobserwujemy u siebie tego typu dolegliwości, udać się do gabinetu stomatologicznego, co pozwoli nam uniknąć wielu poważnych kłopotów.
Źródło: Bianco – Ortodonta