20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Life Style
  • Łączenie kolorów w stylizacjach – jak zrobić to dobrze?
centrum handlowe zakopane

Łączenie kolorów w stylizacjach – jak zrobić to dobrze?

By on 19 kwietnia, 2023 0 440 Views

Łączenie kolorów w stylizacjach wydaje się nie lada wyzwaniem. Jeśli strój ma spełniać wymogi elegancji zasady dobierania kolorów są szczególnie ważne. Bez względu na okazję wszystkie części garderoby powinny być dobrane kolorystycznie w taki sposób, aby całość dawała wrażenie idealnej kompozycji. Na okazje oficjalne bezpiecznie jest wybierać barwy stonowane, tak zwane neutralne i zestawiać je ze sobą tak, aby współgrały idealnie – czyli czerń zestawiać na przykład z szarością, a beże z brązami i kolorem kremowym. Na spotkania z przyjaciółmi czy nieoficjalne wyjścia można zdecydować się na kolory z całej dostępnej palety barw i zestawiać je ze sobą na zasadzie kontrastu. Jednak wtedy warto zwrócić uwagę na ton barw, żeby całość wskazywała raczej na odważne podejście do mody, niż na przypadkowość w doborze kolorów.

Zestawienia barwa pokrewnych w stylizacjach na różne okazje

Czy każdy może nauczyć się zestawiania kolorów w stylizacji tak, aby efekt był dobry? Na pewno tak. Warto zacząć od przyjrzenia się palecie barw i obejrzenia ich na tak zwanym kole barw, gdzie sąsiadują ze sobą kolory pokrewne. Pomocny może być także popularny wśród drukarzy wzornik kolorów pantone. Z tych zestawień wyraźnie widać, że różne odcienie tej samej barwy zawsze będą wyglądać dobrze obok siebie. Dotyczy to zarówno barw o największym nasyceniu, jak na przykład czerwień, jak i tych pastelowych – w przypadku czerwieni pokrewną barwą pastelową będzie jasny róż. To samo dotyczy granatu i błękitu ze wszystkim pośrednimi odcieniami koloru niebieskiego. Barwy pokrewne z palety barw można łączyć ze sobą bez ograniczeń, nie obawiając się o efekt. Takie połączenia nazywa się monochromatycznymi. Dla przełamania całości warto wybrać dodatki w innym kolorze – na przykład buty, pasek i torebkę w kolorze brązowym lub beżowym.

Kolory w zestawieniach kontrastowych

Co z zestawieniem kolorów, które nie występują obok siebie w palecie barw? Czy zieleń może łączyć się z czerwienią, a róż z błękitem? Zestawiając ze sobą barwy kontrastowe należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie czyli o wybieraniu tej samej tonacji barw. Żywa czerwień ładnie będzie wyglądała w zestawieniu z żywą trawiastą zielenią, natomiast czerwień zgaszona lepiej będzie się prezentować obok tak zwanej zieleni butelkowej. To samo dotyczy kolorów pastelowych, które dobrze wyglądają w zestawieniach obok siebie dając całej kreacji wrażenie lekkości. Zestawieniem kontrastowym, które często się spotyka jest popularne połączenie bieli z czernią. Dwie skrajnie różne barwy zestawione ze sobą sprawiają, że stylizacja rzuca się w oczy. Wiadomo jednak, że zarówno biel, jak i czerń traktuje się często jako barwy neutralne – stanowią idealną bazę dla każdego innego koloru dlatego dobrze też komponują się ze sobą.

Zasada trzech kolorów

Wystawy sklepów odzieżowych w najpopularniejszym centrum handlowym z Zakopanem to idealne miejsce do tego, żeby przejść krótki kurs prawidłowych stylizacji kolorystycznych. Od razu można zauważyć pewną prawidłowość – w każdej stylizacji pojawia się zasada trzech kolorów. Mówi ona o tym, że w każdej stylizacji – bez względu na okazję – powinny pojawić się maksymalnie trzy barwy. Jeśli przestrzegać tej zasady to właściwie bez problemu można zdecydować się na dowolną kolorystykę ubrań odpowiednio dobierając dodatki. Na przykład czerń i biel warto uzupełnić dodatkami w kolorze czerwonym: paskiem, torebką czy apaszką w tym kolorze. Połączenie beżu i brązu ładnie uzupełnią dodatki w kolorze kremowym. Jeśli chodzi o kolory, które w tym sezonie są bardzo modne warto pamiętać o tym, żeby w stylizacji nie pojawiało się ich zbyt dużo obok siebie. Najlepiej wybrać dwa kolory, które będą podstawą stylizacji – może to być bluzka w kolorze ciemnoróżowym zestawiona z  pomarańczową spódnicą – i dobrać dodatki w kolorze granatowym, które stonują nieco te dwie żywe barwy.

Łączenie kolorów w stylizacjach nie zawsze wydaje się łatwe. Czasami warto poprosić o pomoc kogoś, kto ma w tym jakieś doświadczenie. Na pewno warto podejrzeć nie tylko witryny sklepowe, ale także rozejrzeć się po sklepach odzieżowych i zobaczyć w jaki sposób ubrania są wyeksponowane na manekinach i wieszakach – w większości sklepów są one eksponowane w odpowiednich zestawieniach kolorystycznych, co jest nie tylko zachętą do kupienia od razu całego zestawu, ale także dawką wiedzy o zasadach mody.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *