9 grudnia, 2024
  • 9 grudnia, 2024
  • Home
  • Finanse
  • Ryczałt czy VAT? Plusy i minusy każdego z rozwiązań
Ryczałt czy VAT? Plusy i minusy każdego z rozwiązań

Ryczałt czy VAT? Plusy i minusy każdego z rozwiązań

By on 23 października, 2018 0 2009 Views

Każdy przedsiębiorca przed wkroczeniem na drogę prowadzenia własnego biznesu musi podjąć ważną decyzję, która rzutuje na zasady funkcjonowania jego przyszłej firmy. Mowa w tym miejscu o formie opodatkowania. Wybór może paść na kilka wariantów (m.in. karta podatkowa, zasady ogólne, według skali podatkowej itp.), jednak najczęstsze z nich to VAT lub ryczałt. Co ciekawe, błędne jest stwierdzenie, że jedna forma opodatkowania wyklucza drugą. Dlaczego tak jest? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu oraz poznasz plusy i minusy każdego z rozwiązań. Zapraszamy!

Podatek dochodowy, a podatek od towarów i usług

Aby przejść do korzyści i wad każdego z rozwiązań należy przede wszystkim zrozumieć, że ryczałt to rodzaj podatku dochodowego, natomiast VAT to podatek od towarów i usług, który nie zawsze musi być jednak rozliczany. Można zatem śmiało wysnuć stwierdzenie, że są to niezależne od siebie podatki.

Kiedy można zastosować podatek zryczałtowany?

Ryczałt to odmiana formy opodatkowania, w której rozliczenie z Urzędem Skarbowym następuje w oparciu o przychód. W przeciwieństwie do VAT-u podatek ten nie jest zatem pomniejszany o koszty uzyskania przychodów. Stawki podatku zryczałtowanego różnią się od siebie na podstawie charakteru prowadzonej działalności. W przypadku wolnych zawodów wynosi ona 20%. Agencje pracy tymczasowej, pośrednicy turystyczni, czy usługi fotograficzne opodatkowane są na 17%. Stawka 12,5% dotyczy przychodów najmu po przekroczeniu 100 000 zł, 8,5% wytwarzaniu wyrobów z materiałów dostarczonych przez zamawiającego, 3% dla przewozu ładunków pojazdami o ładowności powyżej 2 ton, a 3% z działalności usługowej w handlu.

Można w tym momencie zauważyć, że nie każda działalność może zostać objęta podatkiem zryczałtowanym. Z tej ulgi nie mogą skorzystać m.in. apteki, wykonawcy pewnych wolnych zawodów, biura rachunkowo-księgowe, agencje reklamowe.

Zalety podatku zryczałtowanego

Główną zaletą ryczałtu są przede wszystkim niskie stawki podatku oraz prosta księgowość.Z tego powodu jest tak chętnie wybierany przez początkujących przedsiębiorców. Udogodnieniem jest również możliwość kwartalnego rozliczenia tego podatku, jednak muszą być ku temu spełnione pewne warunki.

Wady ryczałtu

Ryczałt nie jest pozbawiony jednak pewnych wad. Przede wszystkim w jego przypadku nie ma możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem. Jako, że podatek ryczałtowy opiera się na przychodach to nawet w przypadku strat trzeba go zapłacić. Rezygnacja z tej formy opodatkowania jest utrudniona w pierwszym roku działalności. Jedynym wyjściem z tej sytuacji może być wykonanie czynności, która nie może zostać objęta podatkiem zryczałtowanym.

Co trzeba wiedzieć o podatku VAT?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że podatek VAT nie wyklucza się z opodatkowaniem ryczałtowym. Warto jednak pamiętać, że w przypadku VAT-u również można skorzystać z ulgi – jeżeli obrót roczny nie przekroczy 200 000 złotych, przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z tego podatku. Nie zawsze jest to jednak korzystne. Dzieje się tak w przypadku planowania dużych inwestycji lub sprzedaży dla innych podmiotów, które są czynnymi podatnikami VAT. Ze względu na fakt, że istnieje wiele stawek podatku VAT, zwolnienie z tego podatku może nie być korzystne, gdy sprzedajemy na niskim podatku od towarów i usług, a kupujemy po klasycznej stawce 23%.

Podsumowanie

Wybierając formę opodatkowania należy przede wszystkim poddać swoją planowaną działalność dogłębnej analizie księgowo-finansowej. W tym przypadku pomoc biura rachunkowego może okazać się niezbędna, a pracujący tam specjaliści wskażą nam najbardziej korzystną drogę.

Źródło: Mddp Outsourcing – pełna księgowość

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *