16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024

Import koleją towarów z Chin

By on 10 lipca, 2023 0 839 Views

Importujesz towary z Chin? Szukasz optymalnych rozwiązań na przewóz ładunków z Państwa Środka? Poznaj ekspresowe pociągi towarowe kursujące na Nowym Jedwabnym Szlaku i sprawdź, czy kolej jest właściwą alternatywą dla Twojego biznesu w zakresie przewozu towarów z ChRL. 

Import towarów z Chin w Polsce

Chiny są jednym z głównych partnerów handlowych Polski, a import towarów z Chin stanowi znaczącą część polskiego importu. W 2020 roku wartość importu towarów z Chin do Polski wyniosła około 38,5 miliarda dolarów. Warto podkreślić, że wartość importu z ChRL ma stałą tendencję wzrostową. Do Polski z Chin sprowadzamy głównie elektronikę i towary związane z branżą telekomunikacyjną, odzież i tekstylia, maszyny i urządzenia, artykuły gospodarstwa domowego, meble, artykuły spożywcze, chemikalia i wiele innych.

Import towarów z Chin korzysta głównie z frachtu morskiego. Obecnie jednak coraz więcej firm decyduje się również na transport kolejowy. Ta opcja zapewnia co najmniej 2 razy szybszą dostawę, rozsądne koszty i możliwość przewozu nieograniczonej liczby kontenerów. 

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem importu towarów z Chin do Polski skonsultować się z ekspertami lub firmami specjalizującymi się w handlu międzynarodowym. Dobre zrozumienie procedur, wymagań celnych, logistyki i potencjalnych ryzyk pomaga w sprawnym i udanym imporcie towarów z Chin.

Ekspresowe pociągi towarowe — niezawodne w transporcie ładunków z Chin

Ekspresowe pociągi towarowe są szybko rozwijającym się sposobem transportu towarów z Chin do Polski. Rozpoczęły swoje działanie w 2010 roku od sporadycznych transportów. Obecnie w tygodniu z Polski do Chin odjeżdża kilkadziesiąt składów zgodnie z wcześniej ustalonym rozkładem jazdy. Sprawia to, że stają się one wygodną i szybszą alternatywą dla przewozu ładunków frachtem morskim. 

 Ekspresowe pociągi towarowe z Chin do Polski podróżują na trasie kontynentalnej, zwanej również Nowym Jedwabnym Szlakiem. Trasa ta obejmuje połączenia kolejowe między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią, aż do portów morskich na Bałtyku. Kolejowy Jedwabny Szlak przechodzi przez kraje o ustabilizowanej pozycji międzynarodowej i z daleka od konfliktów zbrojnych. 

Niewątpliwą zaletą ekspresowych pociągów towarowych z Chin jest czas podróży.  Przewóz ładunków z terminali przeładunkowych w Chinach do terminala w Małaszewiczach po stronie polskiej trwa od 10 do 14 dni. Globalny transit time ładunku w usłudze door-to-door nie przekracza miesiąca i zamyka się w okresie 24-28 dni. 

Wato podkreślić, że ekspresowe pociągi towarowe obsługują różnorodne rodzaje ładunków, w tym kontenery standardowe, kontenery chłodnicze, ładunki niebezpieczne, towary drobnicowe i wiele innych. Są one wyposażone w odpowiednie systemy mocowania ładunku, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas podróży.

Dla klientów korzystających z frachtu kolejowego podczas importu towarów z Chin ważne są usługi dodatkowe, które oprócz transportu towarów zapewniają także śledzenie ładunku, ubezpieczenia cargo, odprawy celne i wsparcie logistyczne. 

Zalety frachtu kolejowego realizowanego Nowym Jedwabnym Szlakiem

Transport kolejowy z Chin do Polski oferuje wiele korzyści w porównaniu do innych środków transportu. Jest to szybkie i efektywne rozwiązanie, umożliwiające skrócenie czasu dostawy w porównaniu do transportu morskiego. Ponadto fracht kolejowy jest bardziej ekonomiczny niż transport lotniczy, a także bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Niewątpliwie największą korzyścią dla podmiotów gospodarczych korzystających z ekspresowych pociągów towarowych jest szybkość usługi. Transport kolejowy z Chin do Polski jest szybszy niż transport morski, co pozwala skrócić czas dostawy towarów. Średni czas transportu pociągiem towarowym z Chin do Polski wynosi około 10-14 dni, podczas gdy transport morski może trwać od 2 do 3 miesięcy. Zaletą jest wysoka przewidywalność dostaw. Pociągi towarowe kursują systematycznie w ramach wcześniej zaplanowanego rozkładu jazdy. Co więcej, obecnie do Polski przyjeżdża kilkadziesiąt składów w tygodniu, co pozwala na przewóz dużej ilości ładunków. W ten sposób fracht kolejowy zapewnia płynne utrzymanie łańcucha dostaw. Co więcej, pozwala na bardziej efektywny obrót gotówki dzięki szybszemu wprowadzenie towaru na rynek.  

Transport ekspresowymi pociągami towarowymi z Chin jest także bardzo konkurencyjny w zakresie kosztów. Bez wątpienia jest wiele tańszy, niż transport lotniczy, a nawet zdarza się, że jest tańszy niż transport morski. Trudno jednak generalizować, ponieważ ceny frachtu lotniczego, kolejowego i morskiego podlegają stałym zmianom, dlatego zachęcamy do każdorazowego sprawdzania kosztów przewozu wszystkimi środkami transportu dalekobieżnego. Warto jednak podkreślić, że transport kolejowy oferuje dobre ceny szczególnie na przewóz ładunków drobnicowych — tj. takich, które nie zapełniają całego kontenera. 

Przewóz ładunków za pomocą pociągów dalekobieżnych oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do transportu morskiego. Kontenery są lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniami, kradzieżami i innymi incydentami. Istnieją również procedury kontroli i monitoringu, które zapewniają większe bezpieczeństwo ładunku.

Warto podkreślić, że wraz z rozwojem transportu kolejowego, powstały firmy specjalizujące się w usługach logistycznych związanych z kompleksową organizacją transportu kolejowego z Chin do Polski. W ramach usługi oferują m.in. załadunek, odprawę celno-administracyjną, monitorowanie ładunku oraz dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia.

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *