20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Czym jest kompresja w stawach? Jakie są najlepsze metody leczenia?
Czym jest kompresja w stawach Jakie sa najlepsze metody leczenia

Czym jest kompresja w stawach? Jakie są najlepsze metody leczenia?

By on 22 października, 2018 0 8547 Views

Zwyrodnienie stawów jest chorobą wywoływaną przez procesy patologiczne o różnorodnej etiologii. Mimo tego zróżnicowania prowadzą one do podobnych efektów morfologicznych i biologicznych w obrębie chrząstki stawowej, podchrzęstnej warstwy kości, więzadeł, torebki stawowej, tkanek okołostawowych i błony maziowej. W chorobie ma miejsce uszkodzenie struktur stawowych, co skutkuje upośledzeniem funkcji stawu oraz dolegliwościami bólowymi. Choroby zwyrodnieniowe stawów należą do najczęstszych chorób stawów. Jest to ważny problem nie tylko społeczny, ale i ekonomiczny, a jego znaczenie zwiększa jeszcze postępujący proces starzenia się społeczeństwa.

Czy terapia manualna może przynieść ulgę w bólu?

Zanim przybliżymy na czym polega terapia manualna, warto podkreślić, że wykonywana powinna być jednie przez wykwalifikowanych specjalistów. Tylko wtedy mamy pewność, że nie przyniesie nam ona więcej szkody niż pożytku. Właściwie przeprowadzone zabiegi w dużym uproszczeniu polegają na uciskaniu właściwych miejsc w ciele pacjenta. W zależności od tego, z jakim problemem się borykamy, fizjoterapeuta wybierze odpowiednią metodę, która przyniesie nam ulgę w bólach mięśni, różnorodnych zwyrodnieniach i urazach stawów czy w dolegliwościach związanych z kręgosłupem. Terapia manualna może być więc właściwą odpowiedzią na różnorodne problemy, zarówno bóle wynikające z nieprawidłowego działania narządów ruchu, jak i te, które są efektem stresu i napięcia mięśniowego, spowodowanego siedzącym trybem życia. Jednym z pojęć stosowanych w terapii manualnej jest kompresja stawu.

Czym jest kompresja w stawach? Metody leczenia w terapii manualnej

Na terapię manualną składa się wiele chwytów o charakterze terapeutycznym, które pozwalają na wykonanie takich ruchów jak trakcja, kompresja i ślizg. Ostatni z nich polega na przesunięciu powierzchni stawowych między sobą w określonej płaszczyźnie. Trakcja to bierne oddalenie od siebie powierzchni stawowych. Na skutek trakcji, pacjent może uzyskać znaczącą ulgę; zdarza się jednak, że polepszenie samopoczucia nastąpić może dopiero po zastosowaniu specjalnego pasa trakcyjnego (sprawdza się w zwłaszcza w przypadku większych stawów, do których zaliczyć można staw kolanowy czy biodrowy). Mianem kompresji określa się natomiast zbliżenie powierzchni stawowych. Stanowi ona przeciwieństwo trakcji.

Zjawisko kompresji pozwala m.in. na wykonanie konkretnych testów, na podstawie których specjalista może rozpoznać problem, który nam doskwiera. Jednym z takich diagnostycznych działań jest test kompresji stawu biodrowego. Podczas niego wywoływana jest dolegliwość bólowa w pozycji spoczynkowej dla stawu, na skutek docisku powierzchni stawowych. Jak widać, kompresja jest jednym z ruchów fizjologicznych stawu, który, w przypadku zwyrodnienia stawu, może powodować u pacjenta duży dyskomfort, a nawet silny ból.

Podczas terapii manualnej fizjoterapeuta, opierając się na przeprowadzonym wywiadzie, diagnozie i zasadach biomechaniki, wpływa za pomocą nacisku na odpowiednie ścięgna, stawy, mięśnie i więzadła. Do często stosowanych technik zaliczyć można np. mobilizację, w której zastosować można również działania kompresyjne. Mobilizując staw, fizjoterapeuta uruchamia poszczególne jego części: człony kostne, torebkę stawową oraz struktury o charakterze wewnątrzstawowym. Warto tutaj podkreślić, że proces uruchamiania w każdym stawie działa inaczej.

Kompresja, będąc fizjologicznym ruchem stawu wykorzystywana bywa w terapii manualnej, aby przynieść pacjentowi ulgę. Bywa jednak, że ból pojawia się przy zbliżeniu powierzchni stawowych. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy terapia manualna o charakterze trakcyjnym, która rozluźni powierzchnie stawowe i przyniesie ulgę okolicznym tkankom.

Inspirowane: rehabilitacja-mw.pl – anatomia stawu kolanowego

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *