26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
W jaki sposob odgrzybia się sciany

W jaki sposób odgrzybia się ściany?

By on 22 października, 2018 0 2497 Views

Szary nalot na ścianie za meblem to nie zawsze kurz czy brud, podobnie jak wykwity w kątach czy przy suficie. W wilgotnych pomieszczeniach, w których przepływ powietrza jest niedostateczny, ogrzewanie lub izolacja cieplna niewłaściwa, albo też występuje zawilgocenie wynikające z zalewania, nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej czy poszyć dachowych, może wystąpić niebezpieczne dla zdrowia zagrzybienie ścian. Jak skutecznie radzić sobie z takim problemem?

Określenie przyczyny i skali zjawiska

Zanim przystąpi się do działania, warto najpierw znaleźć przyczynę powstawania grzyba. Jeżeli nie zostanie ona określony i wyeliminowana, wszelka walka z zagrzybieniem może być nieskuteczna lub tylko pozorna. Ponadto należy zbadać, czy grzyb występuje jedynie na powierzchni ścian czy jest również głębiej, w jej strukturze. Należy zbadać dokładnie całe pomieszczenie oraz inne, sąsiadujące z nim. Od wskazania przyczyny problemu zależą metody jego eliminacji.

Domowe sposoby odgrzybiania ścian

Jeżeli skala problemu nie jest zbyt duża, a grzyb występuje jedynie na powierzchni ścian, mogą wystarczyć proste domowe sposoby na jego usunięcie. Odgrzybianie polega wtedy na usunięciu nalotu z ich powierzchni wraz z zainfekowanymi warstwami farby w odległości 2-3 cm od końca plamy pleśni. Następnie, jako środek grzybobójczy w celu usunięcia grzybni, stosuje się roztwór octu spirytusowego w niewielkiej ilości wody albo też olejku z drzewa herbacianego, lawendowego i goździkowego.

Odgrzybianie z użyciem środków chemicznych

Kiedy domowe sposoby zawodzą albo są zbyt łagodne, można skorzystać ze specjalistycznych środków chemicznych przeznaczonych do odgrzybiania ścian. Także i w tym przypadku należy najpierw usunąć grzyb z powierzchni, a następnie trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Najczęściej preparaty te można zakupić z atomizerem umożliwiającym spryskanie powierzchni do oczyszczenia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji i używania substancji, gdyż zawierają one silne środki chemiczne, co może być zagrożeniem dla skóry czy oczu.

Kiedy grzyb wraca

Niejednokrotnie skala problemu zagrzybienia nie zostaje jednak dobrze określona i po pewnym czasie znów możemy zauważyć go na ścianach. Istnieją również sytuacje, kiedy poziom zagrzybienia już na tyle poważny, że powierzchowne, domowe sposoby są niewystarczające. Nie zawsze jednak od razu konieczny jest generalny remont pomieszczenia. Warto przed podjęciem drastycznych kroków skorzystać z usług profesjonalnych ekip, które nie tylko pomogą w skutecznym zlokalizowaniu przyczyn problemu, ale również trwale je usuną.

Usługi odgrzybiania ścian

Wybór ekipy, która zajmie się odgrzybieniem ścian powinien zostać dokonany z dużą starannością. Firmy świadczące tego typu usługi muszą korzystać z odpowiedniej jakości, skutecznych środków i metod walki z grzybem. Ważne, by wybrany zespół był w stanie określić zakres koniecznych robót, dokonując pełnej oceny zastanego stanu ścian. W razie potrzeby może bowiem nawet zajść potrzeba skucia tynków, na co warto być przygotowanym.

Przy odgrzybianiu ścian tak naprawdę ważne jest działanie kompleksowe. Nie wystarczy usunięcie fizyczne grzybni i zamalowanie ściany, należy przede wszystkim zlokalizować i pozbyć się przyczyn, przez które ściany uległy zagrzybieniu. Dopiero potem można przystąpić do odgrzybiania i dezynfekcji powierzchni czy struktury ścian. Ostatnim krokiem w tym procesie są zabiegi właściwie już czysto estetyczne – jeżeli tynk został skuty, trzeba na nowo go położyć, najlepiej ze środkiem grzybobójczym, a później pomalować ściany.

Inspirowane: nord-help.com.pl – skuteczne osuszanie mieszkania

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *