24 lutego, 2024
  • 24 lutego, 2024
zautomatyzowanie prasy krawędziowej

Kiedy warto zautomatyzować prasę krawędziową?

By on 10 sierpnia, 2020 0 545 Views

Przedsiębiorstwa działające w branży produkcyjnej muszą zmagać się z dużą konkurencją. Aby nie stracić swojej pozycji na rynku, konieczne jest skuteczne wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o ściślejszą integrację poszczególnych elementów w procesie produkcyjnym zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0. W tym celu niezbędna jest modernizacja parku maszynowego – zakup zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych oraz zautomatyzowanych maszyn przemysłowych.

Przestoje

Czas przestoju w pracy prasy krawędziowej oznacza stratę potencjalnych zysków. Należy dołożyć wszelkich starań, aby była ona ciągle używana. Czasami wystarczy lepiej zorganizować pracę zatrudnianych przez nas operatorów pras krawędziowych. Jednakże w dobie Przemysłu 4.0 o wiele lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w zrobotyzowane maszyny przemysłowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić o wiele bardziej przewidywalną produkcję. Tym samym łatwiej przyjdzie nam tak zaplanować pracę naszych maszyn, aby podnieść produktywność całego zakładu. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest zrobotyzowane stanowisko do obsługi prasy krawędziowej. Dzięki zastosowaniu różnorodnych chwytaków i ich automatycznej wymiany taką maszynę możemy używać do produkcji szerokiego zakresu detali. Taki robot doskonale sprawdzi się podczas obsługiwania powtarzalnych zleceń. Do wykonywania tego typu prostych zadań nie potrzebuje obsługi człowieka – zautomatyzowana prasa krawędziowa jest w stanie pracować o wiele wydajniej.

Problemy kadrowe

Niektóre firmy mogą mieć problem ze skompletowaniem pełnej załogi do obsługi swoich maszyn przemysłowych. Doświadczeni operatorzy tego typu maszyn zwykle mogą dyktować warunki potencjalnemu pracodawcy. Często dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorstwa produkcyjne zmuszone są do intensywnej rywalizacji o każdego wykwalifikowanego pracownika. Aby skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji, warto rozważyć wyposażenie swojego zakładu w zrobotyzowane stanowiska pracy. Ręczna obsługa prasy krawędziowej nie jest łatwym zadaniem. W przypadku gięcia elementów wielkogabarytowych praca operatora jest dodatkowo utrudniona. Pracownicy z pewnością docenią nowoczesne stanowisko do obsługi prasy krawędziowej. Jego zastosowanie podniesie wydajność zakładu – zachowasz wydajność produkcji nawet przy mniejszym zatrudnieniu.

Precyzja

Brak precyzji i powtarzalności produkowanych elementów jest powszechnym problemem w przypadku maszyn przemysłowych ręcznie obsługiwanych przez człowieka. Nawet doświadczony operator prasy krawędziowej nie będzie w stanie zapewnić maksymalnej powtarzalności wszystkich produkowanych przez niego części. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie roboty przemysłowe umożliwiające pełną lub częściową automatyzację prasy krawędziowej. Urządzenie wykonuje określone etapy produkcji zgodnie z przygotowanym programem co pozwala na uzyskanie wysokiej powtarzalności przy minimalnym zaangażowaniu człowieka.

Każdy z wymienionych wyżej aspektów może wskazywać na potrzebę modernizacji przedsiębiorstwa. Rosnące wymagania wydajnościowe i jakościowe sprawiają, że firmy produkcyjne nieużywające robotów przemysłowych znajdą się w gorszej pozycji względem swoich konkurentów. Największym czynnikiem wpływającym na rozwój firmy będzie inwestycja w urządzenia o dużym stopniu automatyzacji.

źródło: polteknik.pl – zaginarki do blachy

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *