8 września, 2024
  • 8 września, 2024
osprzetu do wozka widlowego

Czym się kierować przy wyborze wózka widłowego?

By on 22 czerwca, 2020 0 590 Views

Wózek widłowy bywa niezastąpionym narzędziem pracy, szczególnie we wszelkiego rodzaju magazynach czy hipermarketach, zwłaszcza budowlanych. Rynek jest bardzo bogaty w oferty tego rodzaju urządzeń. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie czynniki należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Wybór dobrego dostawcy

Przed wyborem samego urządzenia lub osprzętu do wózka widłowego należy wybrać dostawcę. Konieczne jest dokładne sprawdzenie jego oferty i zapewnianych gwarancji na sprzęt. Nie wolno też zapominać o kwestiach serwisowych – czy posiada on oryginalne części zamienne do wózków widłowych, w jakim zakresie oferuje serwis. Dobry dostawca powinien też bez trudu udzielić nam niezbędnych informacji na temat oferowanych przez siebie modeli oraz – w przypadku wózków używanych – ich dobrze udokumentowaną historię.

Sposób i miejsce wykorzystania wózka

Absolutną podstawą jest dokładne określenie, w jakim miejscu wózek będzie pracował – szczególnie należy zwrócić uwagę na temperaturę panującą w danym pomieszczeniu. Konieczne jest także ustalenie, czy praca będzie odbywała się na zewnątrz budynku, wewnątrz, czy też w obydwu miejscach. Istotne jest także zwrócenie uwagi na intensywność eksploatacji wózka – czy będzie pracował intensywnie, czy raczej będzie użytkowany okazjonalnie. Zaniedbanie tych czynników może prowadzić do złego wyboru, większego ryzyka uszkodzenia wózka lub jego elementów i spowodować wydatki na części zamienne do wózków widłowych, których można uniknąć poprzez odpowiednie dobranie wózka do warunków pracy.

Parametry i elementy wózka

Udźwig to jeden z najważniejszych parametrów dla wózka widłowego, który należy koniecznie uwzględnić przy zakupie. Należy pamiętać, że udźwig podawany przez producenta sprzętu nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość, a zwykle dotyczy konkretnych warunków. Z tego powodu przed zakupem wózka niezbędne jest zapoznanie się z wykresem spadku udźwigu konkretnego modelu w zależności od masy towarów, jakie ma on podnosić.

Kolejna kwestia to wybór rodzaju masztu wózka – wyróżnia się maszty z pojedynczą ramą (simplex), podwójną (duplex) oraz masztem składającym się z trzech części (triplex).

Nie mniejsze znaczenie mają opony wózka – do wyboru są opony pełne oraz pneumatyczne. Pierwszy rodzaj posiada dłuższą żywotność od opon pneumatycznych, jednak lepiej od nich sprawdza się tylko na równym terenie. Drugi rodzaj ma lepszy stopień amortyzacji.

Rodzaj wózka a jego zastosowanie

W zależności od planowanego zastosowania oraz panujących warunków, w każdym zakładzie sprawdzi się inny rodzaj wózka. Obecnie dostępne są przede wszystkim urządzenia spalinowe oraz elektryczne.

Wózki widłowe spalinowe doskonale sprawdzają się w takich pracach jak transport i załadunek towarów. Charakteryzują się bardzo mocną konstrukcją, i z tego powodu szczególnie polecane są przy przewożeniu dużych ciężarów. Ten rodzaj urządzenia jednak najlepiej sprawdzi się przy pracy na zewnątrz pomieszczeń z uwagi na emitowanie spalin; jeżeli ma pracować wewnątrz, dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników budynku konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wózki widłowe elektryczne. Cechuje je bardzo duża moc, jak również cicha praca, co znacznie wpływa na komfort użytkowania oraz wygodę pozostałych pracowników. Ponadto koszt utrzymania wózka elektrycznego nie jest zbyt wysoki. Ogromną zaletą sprzętu tego rodzaju jest możliwość pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku oraz łatwe ładowanie. Minusem elektrycznych wózków widłowych jest ich stosunkowo wysoka cena; warto jednak pamiętać, że niskie koszty eksploatacji z czasem pozwolą zrównoważyć ten czynnik.

Przy wyborze wózka widłowego wymienione wyżej aspekty będą kluczowe dla określenia opłacalności zakupu danego modelu oraz stopnia wykorzystania jego możliwości. Nie należy jednak zapominać przy tym o pracownikach i przyszłych operatorach wózków. Z myślą o nich zarówno sam pojazd, jak i osprzęt do wózka widłowego powinien być wygodny, intuicyjny w obsłudze, a przede wszystkim – bezpieczny.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *