- Home
- Technologia
- Gotujący robot IBM Watson, i co dalej?
Gotujący robot IBM Watson, i co dalej?
Watson to superkomputer skonstruowany przez firmę IBM. Nazwa komputera bierze się od nazwiska jednego z założycieli firmy, Thomasa J. Watsona. Ten superkomputer jest składową wielkiego projektu badawczego firmy o nazwie DeepQA Project wykorzystującego połączenia algorytmów do:
- przetwarzania języka naturalnego – interdyscyplinarnej dziedziny łączącej zagadnienia sztucznej inteligencji oraz językoznawstwa,
- wyszukiwania informacji,
- reprezentowania wiedzy,
- automatycznego wnioskowania,
- uczenia maszynowego – samouczenia się maszyn.
Watson nie korzysta z internetu, a całą wiedzę czerpie z 15 TB pamięci operacyjnej opartej na 2880 rdzeniach.
Watson gotuje
Publiczna prezentacja Watsona nastąpiła w 2011 r. Robot wystąpił w popularnym turnieju wiedzy, w trzydniowej rozgrywce. Konkurował z najlepszymi zwycięzcami poprzednich edycji i oczywiście wygrał. Trzeba pamiętać, że Watson nie korzysta z internetu, opiera się wyłącznie na przetwarzaniu już posiadanych danych. Najważniejszą cechą tej sztucznej inteligencji jest zdolność uczenia się poprzez dostarczenie mu danych, inaczej mówiąc, Watson „czytając” książki czy artykuły, przekształca wiedzę w umiejętność.
Tę umiejętność sprawdzono na dość prostym przykładzie. Do superkomputera „wlano” zbiór danych opisujących składniki spożywcze popularnych wśród społeczeństwa dań. Dodatkowo otrzymał on kompendium wiedzy na temat składu chemicznego poszczególnych składników. Na bazie całej tej wiedzy na poziomie molekularnym system komputerowy jest w stanie przeanalizować ludzkie upodobania do niektórych potraw i łączenia różnorodnych smaków. Dzięki zasobom informacji, jakie Watson już posiadł, stworzył samodzielnie własną książkę kucharską Cognitive Cooking with Chef Watson.
Robotyka – co dalej?
To oczywiście nie wszystkie zastosowania Watsona, jego twórcy obiecują kolejne niespodzianki de facto wskazujące kierunki rozwoju robotyki. Jednym z komercyjnych zastosowań Watsona miał być przygotowany na 2013 program wyboru najbardziej optymalnej terapii raka płuc. Miał być on realizowany dla jednego z ośrodków leczenia chorób nowotworowych. Pokazuje to kierunek badań w jakim superkomputer powinien być wykorzystywany. Innym obszarem zainteresowań dla zastosowania Watsona jest branża prawnicza. Watson stałby się swoistym asystentem prawnika.
Na bazie umiejętności Watsona IBM przygotowała aplikację analizującą i opisującą osobowość człowieka na podstawie badanego tekstu. Oznacza to, że superkomputer wniesie swój wkład choćby w badaniu rynku konsumenckiego czy w celu pozyskiwania najlepszych pracowników. To przyszłość, ale bardzo bliska.
Watson ma w przyszłości stać się partnerem człowieka, ma kooperować z nim, pomagając w rozmaitych zadaniach. Robot ma wchodzić w interakcję z człowiekiem. Zrozumienie stawianych pytań, pozwoli mu na udzielanie precyzyjnej odpowiedzi.
Robotyka i sztuczna inteligencja
Już od dłuższego czasu komputery piszą samodzielnie relacje sportowe, bieżące komunikaty z giełdy, a telekonsultantów już teraz zastępują czatboty. Według naukowców z Oxfordu w najbliższej przyszłości sztuczna inteligencja wyeliminuje z rynku co najmniej 700 zawodów, co więcej, wiele z nich stanowić będą zawody umysłowe, wymagające wyższego wykształcenia. W krótkiej perspektywie roboty wyposażone w sztuczną inteligencję zastąpią pracowników wykonując różnorakie analizy, tworząc raporty czy sprawozdania. Określa się je nazwą robowriters. W następnej kolejności sztuczna inteligencja ma zastąpić naszych szefów, będą to robobossy. I to oni będą wydawać ludziom polecenia.
Rozwój technologii zdecydowanie przyspiesza. Coraz ciekawsze osiągnięcia pozwalają nam z zaciekawieniem patrzeć w przyszłość. Następna lata przyniosą na pewno pojawienie się robotów, które znacznie usprawnią wiele trudnych dla ludzi zadań. Stawia to oczywiście wiele poważnych pytań o przyszłość człowieka. Aby poznać odpowiedzi, przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.
Inspirowane: Teamquest.pl – praca w it