- Home
- Technologia
- Oświetlenie wizyjne – jak wybrać odpowiedni rodzaj?
Oświetlenie wizyjne – jak wybrać odpowiedni rodzaj?
Dobranie oświetlenia wizyjnego jest trudnym zadaniem zarówno dla firm, które dopiero zaczynają stosować technologię nadzoru wizyjnego, jak i dla przedsiębiorców znających temat. Wybór odpowiednich modeli jest bardzo istotny, ponieważ od niego w głównej mierze zależeć będzie jakość pracy wykonywanej przez system.
Rodzaj obrazu – kolorowy czy monochromatyczny?
Przy wyborze oświetlenia do nocnych systemów nadzoru należy zastanowić się, który rodzaj obrazu będzie lepiej spełniał swoją funkcję. Częściej wybieranym wariantem jest obraz kolorowy, jednak w przypadku tego rozwiązania należy przykuć szczególną uwagę na reprodukcję barw. Dobranie odpowiednich lamp będzie kluczowe.
Jaskrawość światła
W warunkach nocnych światło jaskrawe może powodować refleksy, które będą spowodowane zwiększonym kontrastem między jasnymi i ciemnymi obszarami. Może to spowodować trudność w dostosowaniu się kamery do nagrywania obrazu.
Światło
Na światło i jego dobór składa się kilka czynników, a najważniejsze to:
- dyfuzja – materiał dyfuzyjny może powodować rozproszenie światła, pogarszając jakość obrazu;
- odbicie – szorstkie powierzchnie spowodują odbicie światła w wielu różnych kierunkach, natomiast przedmioty o gładkiej powierzchni będą odbijać światło ukierunkowanie. Nagrywane przedmioty mogą odbijać światło lustrzanie, wtedy obraz na kamerze będzie odwrócony.
Wybór źródła światła
Żarówki halogenowe przeważnie oferują niską wydajność, realnie wykorzystują zaledwie 10% dostarczonej energii. Pomimo większej sprawności w oświetlaniu rzadko znajdują zastosowanie w oświetleniu wizyjnym ze względu na duże utraty mocy.
Lampy fluorescencyjne powodują tzw. efekt pulsowania ekranu, więc ich zastosowanie jest bardzo ograniczone. Gabaryty takich żarówek są duże, więc również nie są częstym wyborem w przypadku takich systemów.
High Intensity Discharge jest bardzo wydajnym źródłem światła, jednak czas wymagany na pełne rozświetlenie jest stosunkowo długi, ponieważ wynosi około 3 minuty. Drugim mankamentem jest to, że lampy te wymagają powolnego wygaszania, ponieważ nagłe wyłączanie mogłoby spowodować ich uszkodzenie.
Diody LED są bardzo popularnym rodzajem oświetlenia w wielu profesjach i zastosowaniach. Są bardzo szybko rozwijającym się rodzajem oświetlenia, głownie ze względu na ich bardzo wysoką skuteczność przetworzenia dostarczonej energii na światło, która wynosi około 85%. Ten parametr jest najwyższy w diodach emitujących światło podczerwone. Ten rodzaj oświetlenia jest najpopularniejszy ze względu na swoje niskie zużycie energii oraz łatwą eksploatację. LED nie nagrzewa się jak w przypadku większości źródeł światła, ponadto stabilność ich widma emitowanego światła jest jednakowa przez całą żywotność. Diody świecą od razu po doprowadzeniu zasilania. Dużą zaletą jest również możliwość wygenerowania każdego odcienia światła bez używania filtrów. Jest to najdłużej żywotne rozwiązanie, ponieważ czas ich działania wynosi około 10 lat, co stawia jest wysoko nad konkurencyjnym typem oświetlenia.
Światło i bezpieczeństwo
Podczerwień może być szkodliwa dla ludzkiego wzroku w przypadku, gdy odległość od oka będzie mniejsza niż 2 metry. Każde nawet najsilniejsze oświetlenie podczerwienią powyżej tej odległości będzie w pełni bezpiecznie.
Podsumowując możemy stwierdzić, że dobór oświetlenia w systemach wizyjnych powinien głównie brać pod uwagę rodzaj obrazu, jaki będziemy rejestrować, ponieważ to on może powodować problemy z poprawną rejestracją. Wybierając źródło światła, najbardziej rozsądną inwestycją będzie zakup lamp LED-owych.