16 czerwca, 2024
 • 16 czerwca, 2024
 • Home
 • Zdrowie
 • Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – kiedy warto się zdecydować na taki model?
aparaty sluchowe wewnatrzuszne

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – kiedy warto się zdecydować na taki model?

By on 27 stycznia, 2023 0 640 Views

Obecnie aparaty słuchowe to zaawansowane technologicznie małe urządzenia. Jak bardzo nieocenione są, wie każdy, kto zmaga się z problemem utraty słuchu. Dobór odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta jest kluczowy, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Dźwięki i odgłosy nie powinny mieć zmodyfikowanego kształtu, a szumy powinny być odpowiednio tłumione, tak aby korzystanie z urządzenia nie powodowało nieprzyjemnych odczuć. Jednym z rodzajów aparatów słuchowych są aparaty wewnątrzuszne. Dla kogo będą najlepszym wyborem?

Czym są aparaty słuchowe wewnątrzuszne?

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne to małe, elektroniczne urządzenia, które służą do poprawy słyszenia u osób z utratą słuchu. Są one umieszczane bezpośrednio wewnątrz ucha, dzięki czemu są niemal niewidoczne dla otoczenia. Istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych wewnątrzusznych, różniących się kształtem, rozmiarem, funkcjami oraz sposobem mocowania, ale najczęściej spotykane to:

 • Aparaty wewnątrzuszne zamknięte (ITE)
 • Aparaty wewnątrzuszne otwarte (IIC)
 • Aparaty wewnątrzuszne dokanałowe (CIC)

Aparaty te są indywidualnie dostosowywane do potrzeb i preferencji użytkownika, i mogą być regulowane przez audiologa lub lekarza specjalistę.

Jak działają aparaty słuchowe wewnątrzuszne?

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne działają na zasadzie mikrofonu, który zbiera dźwięki z otoczenia i przetwarza je na sygnał elektryczny. Aparaty wewnątrzuszne składają się z kilku podstawowych elementów, takich jak: mikrofon, przetwornik sygnału, układu wzmacniający i głośniczek. Mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia i przekształca je na sygnał elektryczny. Sygnał ten jest następnie przesyłany do przetwornika, który go modyfikuje i wzmacnia. Proces ten polega na analizie częstotliwości dźwięku, które mają być wzmocnione, a także na eliminacji szumów i zakłóceń, które mogłyby utrudnić słyszenie. Następnie sygnał jest przesłany do układu wzmacniającego, który dostosowuje poziom dźwięku do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ostatecznie sygnał jest przesłany do małego głośniczka, który umieszczony jest wewnątrz ucha i przekształca sygnał elektryczny na dźwięk, który jest słyszalny przez użytkownika. Niektóre aparaty wewnątrzuszne posiadają również funkcje takie jak redukcja hałasu, automatyczna adaptacja do różnych środowisk akustycznych, czy też przetwarzanie dźwięku przestrzennego.

Dla kogo aparaty wewnątrzuszne będą najlepszym wyborem?

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne są często wybierane przez osoby z utratą słuchu, które chcą poprawić swoje słyszenie bez wystawania na widok publiczny aparatów słuchowych. Są one szczególnie polecane dla osób, które:

 • pragną zwiększenia swojej pewności siebie i komfortu w codziennych sytuacjach, takich jak rozmowy w hałaśliwym otoczeniu czy też wystąpienia publiczne,
 • nie chcą mieć widocznych aparatów słuchowych,
 • cierpią na utratę słuchu na poziomie średnim i ciężkim, zwłaszcza dla osób z utratą słuchu w obu uszach,
 • potrzebują aparatów słuchowych z większą liczbą funkcji i ustawień, takich jak redukcja hałasu, automatyczna adaptacja do różnych środowisk akustycznych, czy też przetwarzanie dźwięku przestrzennego.
  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *