26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024

Wszystko o zbiornikach na gaz propan

By on 20 sierpnia, 2020 0 2236 Views

Zbiorniki na gaz propan to grupa tak szeroka, że przed dokonaniem zakupu niezbędne jest odpowiednie zgłębienie tematu. Mogłoby się wydawać, że jest to niepotrzebne zawracanie głowy mało istotnymi kwestiami. Jednak nic bardziej mylnego. Trzeba zadecydować nie tylko o pojemności zbiornika, ale również o tym czy będzie to zbiornik naziemny, czy podziemny, a także czy decydujemy się na zakup zbiornika nowego, czy używanego. Ponadto typ i wielkość zbiornika mają bezpośrednie przełożenie na wybór miejsca jego posadowienia. W tym artykule uporządkujemy wszystkie informacje, by wybór zbiornika na gaz propan był dużo łatwiejszy i lepiej przemyślany.

Zbiorniki na gaz propan o różnej pojemności

Zbiorniki na gaz propan oferowane są przez sprzedawców, dystrybutorów i monterów w bardzo różnych pojemnościach. Poczynając od małych zbiorników mieszczących zaledwie 990 litrów, aż po duże zbiorniki, które gromadzą nawet 7000 litrów gazu. Dodatkowo niektóre firmy oferują wykonanie zbiornika o dowolnej pojemności, indywidualnie dopasowanego do potrzeb, na specjalne zlecenie klienta. Warto znać kilka faktów dotyczących pojemności zbiorników na gaz

Na etapie zakupu zbiornika i planowania całej inwestycji należy dobrać odpowiednią pojemność zbiornika na gaz propan. Specjaliści zalecają, by przede wszystkim wziąć pod uwagę metraż domu, który będzie ogrzewany przy pomocy gazu ze zbiornika. W następnej kolejności dobrze jest zdecydować czy chcemy tankować zbiornik co pół roku, czy też raz do roku. Szacunkowo do ogrzewania domu o powierzchni około 150 m2 wystarczy zbiornik na 2700 litrów gazu przy założeniu, że tankowanie będzie odbywało się raz do roku. Można również zdecydować się na większy zbiornik na gaz propan, aby tankować go rzadziej. Warto pamiętać, że posadowienie na działce zbiornika na gaz płynny propan o pojemności nie przekraczającej 7000 m3 wymaga jedynie zgłoszenia do Starostwa. Natomiast zbiorniki przekraczające tę pojemność muszą być opatrzone pozwoleniem na budowę. Ubieganie się o pozwolenie jest nieco bardziej czasochłonne i kosztowniejsze niż w przypadku samego zgłoszenia.

Naziemne i podziemne zbiorniki na gaz propan

Zbiorniki na gaz propan, niezależnie od pojemności, można wybrać w wersji naziemnej oraz podziemnej. Jak łatwo się domyślić, różnią się one pod względem miejsca posadowienia nad lub pod poziomem gruntu. Decyzja o tym, jaki typ zbiornika wybrać, powinna uwzględniać dwa czynniki. 

Po pierwsze, wielkość działki i możliwości ulokowania zbiornika. Trzeba wziąć pod uwagę, że zbiornik naziemny na gaz płynny propan wymagać będzie nieco więcej miejsca przez wzgląd na odległości, jakie ustawowo musi on zachować zarówno od budynków, jak i od granicy działki. Zbiornik naziemny również posiada wyznaczone minimalne odległości zarówno od budynków, jak i od sąsiedniej działki, jednak są one niemal o połowę mniejsze, niż w przypadku zbiornika naziemnego. Drugą, równie istotną kwestią, są nasze własne, indywidualne odczucia estetyczne. 

Jeśli widok zbiornika naziemnego na propan na naszej posesji w niczym nam nie przeszkadza, to z powodzeniem można wybrać ten wariant. Jest on nieco tańszy, a jego posadowienie jest szybsze i łatwiejsze. Jeśli jednak zależy wam na tym, by posesja wokół domu była miejscem pozbawioną metalowych elementów, jakim jest zbiornik na gaz płynny propan, to wtedy lepiej zdecydować się na zbiornik podziemny

Podziemne zbiorniki na gaz płynny propan, niezależnie o ich pojemności, mogą zostać częściowo lub całkowicie zakopane pod warstwą ziemi. W przypadku całkowitego zakopania zbiornika, nad powierzchnią ziemi pozostaje jedynie armatura niezbędna do tankowania. Istnieje możliwość dodatkowego ukrycia zbiornika poprzez zasianie trawy lub zasadzenie drobnych kwiatów na ziemi go przykrywającej (przy czym nie zaleca się sadzenia krzewów czy roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym).

Zbiornik na gaz płynny propan – nowy czy używany?

Jeszcze jednym punktem wyboru jest możliwość zakupu zarówno nowego, jak i używanego zbiornika na gaz propan. Głównym rozróżnieniem pomiędzy tymi dwoma opcjami jest ich cena i jakość. Używany zbiornik będzie nieco tańszy, jednak szybciej będzie wymagał wymiany lub naprawy. Natomiast nowy zbiornik na gaz propan to nieznacznie wyższa cena, jednak pewność i niezawodność na długie lata.

Źródło: LPGDirect – dystrybutor gazu grzewczego

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *