26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
  • Home
  • Technologia
  • Pranie wykładzin w biurach – jak prawidłowo przeprowadzić ten proces?
Pranie wykladzin w biurach

Pranie wykładzin w biurach – jak prawidłowo przeprowadzić ten proces?

By on 19 lutego, 2020 0 526 Views

Wykładzina stanowi bardzo praktyczny element wnętrza biurowego. Jednak ze względu na to, że jest eksploatowana intensywniej niż podobna powierzchnia w domu czy mieszkaniu, do jej pielęgnacji należy podejść nieco inaczej. Przede wszystkim powinna być czyszczona odpowiednimi metodami, a jej konserwację należy przeprowadzać nieco częściej. Zaniedbanie tych elementów prowadzi bowiem nie tylko do pogorszenia walorów estetycznych danego wnętrza. Zalegające w wykładzinie drobnoustroje stanowią bowiem realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. W jaki sposób zadbać zatem o biurowe wykładziny, by posłużyły nam jak najdłużej, nie obniżały komfortu pracy i nie przyczyniały się do infekcji dróg oddechowych czy reakcji alergicznych.

Metody czyszczenia wykładzin

Przede wszystkim należy podkreślić, że regularne odkurzanie nie wystarczy do zachowania estetycznej wykładziny. Z tego względu najlepiej zwrócić się do firmy sprzątającej (wiele z nich oferuje niedrogie pranie wykładzin na metry). Profesjonalne czyszczenie wykładzin biurowych przeprowadza się zasadniczo z wykorzystaniem dwóch podstawowych metod – na sucho lub na mokro.

W metodzie na sucho do czyszczenia tekstyliów podłogowych używa się suchych wiórków, które zostają wtarte w wykładzinę przy pomocy specjalnego urządzenia, czyli tzw. szorowarki. Wchłaniają one wszelkie zabrudzenia, a następnie są usuwane przez odkurzacz o dużej sile zasysania. Pranie wykładzin biurowych tą metodą może przynieść jeszcze lepsze rezultaty, jeśli dodatkowo zastosuje się specjalny środek chemiczny w sposób punktowy, w miejscach, w których znajdują się uporczywe zabrudzenia i wielkopowierzchniowe plamy. Natomiast metoda na mokro bywa też nazywana czyszczeniem ekstrakcyjnym. W tym procesie najpierw na całą powierzchnię wykładziny nanosi się środek chemiczny rozpuszczający brud, a później detergent wypłukiwany jest przy użyciu wody pod dużym ciśnieniem. Krok ten można powtarzać wielokrotnie, aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Na koniec procesu przy użyciu ekstratkora odsysane są środki chemiczne i zanieczyszczenia.

Jaką metodę wybrać?

Optymalnie jest przeprowadzać pranie wykładzin w biurach systematycznie – dwa razy w roku na mokro i dwa lub trzy razy na sucho. Metoda na mokro pozwala na bardziej dogłębne czyszczenie, dzięki czemu nie dopuszczamy do pojawienia się nieprzyjemnych zapachów czy rozwoju drobnoustrojów. Wykładziny na dłużej zachowają swoje właściwości użytkowe, jeżeli zabiegi tego typu będą uzupełniane o czyszczenie na sucho.

Planując pranie wykładzin biurowych, należy oczywiście pamiętać o kilku kwestiach. Po ekstrakcyjnym wyczyszczeniu pełne wyschnięcie wykładziny zajmie kilkanaście godzin, dlatego warto zlecić tę usługę do realizacji poza godzinami pracy biura, czyli w weekendy, w godzinach wieczornych lub w nocy. Czyszczenie na sucho jest mniej problematyczne, gdyż w żaden sposób nie zaburza pracy osób zatrudnionych w firmie. Nie usunie ono jednak trudnych plam, takich jak ślady po jedzeniu, kawie czy rozlanym tuszu. Trzeba też pamiętać, że czyszczenie wykładzin biurowych na sucho nie eliminuje bakterii i roztoczy tak skutecznie, jak pranie metodą ekstrakcyjną.

Niewątpliwie prawidłowe i regularne pranie wykładzin w biurach wyraźnie poprawia komfort pracy i czyni przebywanie w pomieszczeniach służbowych znacznie przyjemniejszym. Jednak, aby konserwacja przyniosła oczekiwane rezultaty, poszczególne czynności powinny być wykonywane w sposób kompleksowy i profesjonalny. Fachowe pranie wykładzin na metry to usługa, w ramach której najczęściej czyszczone są wykładziny dywanowe w biurach.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *