24 lutego, 2024
  • 24 lutego, 2024
Szklane schody

Szklane schody – czy warto?

By on 25 listopada, 2018 0 612 Views

Wbrew pozorom schody to ciekawy element naszego domu – nie tylko pomagają nam pokonywać kondygnacje, ale i mogą stanowić interesującą i niebanalną ozdobę wnętrza, która będzie przykuwała uwagę naszych gości. Do takich niewątpliwie należą schody szklane – proste, a zarazem zaskakujące w swojej formie. Czy warto o nich pomyśleć przy aranżacji wnętrza?

Szkło i co dalej?

Stworzenie niesztampowego projektu użytkowego, który na co dzień będzie nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, ale i designerski, to nie lada wyzwanie. Współcześni architekci prześcigają się jednak w projektach, aby sprostać wymaganiom najbardziej wymagających inwestorów. Nic zatem dziwnego, że szukając pomysłów dla swoich wizualizacji, coraz częściej sięgają po szkło lub łączą je z innymi materiałami. Szklane powierzchnie mają w sobie niezwykły urok i szyk i zachwycają prostotą. Wbrew pozorom są także – choć na co dzień kojarzone z kruchością i delikatnością – zaskakująco wytrzymałe i bardzo bezpieczne, dzięki czemu przyciągają wzrok i kusza swoją ponadczasową elegancją i efektywnością.

Szkło, czyli bezpieczeństwo

Szkło wykorzystywane do produkcji schodów jest – wbrew pozorom – nie tylko bardzo funkcjonalne, ale i bezpieczne. Stopnie szklanych schodów są wykonywane z niezwykle wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego, które odpiera nawet silny nacisk. Dzieje się tak dzięki klejonym warstwami szklanym taflom, które łączone są za pomocą specjalnej folii – dzięki temu szyba jest wyjątkowo bezpieczna w użytkowaniu. Dlatego nawet jeśli dojdzie do jej stłuczenia, rozpada się ona na małe nieostre kawałeczki, które pozostają w jednym miejscu przytrzymywane przez folię i nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników schodów.

Szkło, czyli zachwyt

Atutem schodów wykonanych ze szkła jest ich niepowtarzalny design oraz delikatna i lekka forma, którą mogą przybrać. W czasach, kiedy nad standardowymi projektami przewagę mają te zaskakujące i niesztampowe, jest to niezwykle ważne i doceniane – szklane schody mogą przecież przybierać właściwie każdy kształt i stanowić o minimalizmie i prostocie wnętrza albo podkreślać jego wyszukany i wysublimowany charakter. Decydując się na szklany projekt schodów wewnętrznych, możemy zatem wykorzystywać nie tylko ich formę, ale i możliwości architektoniczne – schody mogą być właściwie całkowicie niewidoczne i maksymalnie doświetlone. Przepuszczające światło tafle szklanych schodów świetnie doświetlą każde wnętrze i będą współgrać z naturalnymi promieniami słonecznymi. Ich efektownym dopełnieniem mogą też być delikatne światełka umieszczone w ścianie lub stopniach schodów, które po zmroku mogą stanowić dodatkowe źródło oświetlenia.

A co z czystością?

Nowoczesne schody szklane, z uwagi na swoją formę oraz możliwości, jakie daje szkło, a także łatwość dopasowania się do wnętrza, w którym są zamontowane, są coraz popularniejsze nie tylko w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach naszych mieszkań, ale także w przestrzeniach użyteczności publicznej. Bardzo często możemy się z nimi spotkać w biurowcach, bankach czy reprezentacyjnych lobby, a więc wszędzie tam, gdzie z założenia są one mocno wyeksponowane i eksploatowane. Czy zatem musimy szczególnie dbać o czystość szklanych schodów wewnętrznych? Owszem, wydawać by się mogło, że codzienne użytkowanie szklanych powierzchni może nastręczać trudności z utrzymaniem ich w dobrym stanie, ale tak naprawdę nie wpływa ono w sposób znaczący na naturalny rytm sprzątania i nie różni się znacząco od zabiegów konserwacyjnych wykonywanych przy innych powierzchniach. Do czyszczenia szklanych schodów wystarcza zresztą podstawowe kosmetyki do pielęgnacji szkła, których na co dzień używamy do mycia luster czy okien w naszych domach.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *