8 września, 2024
  • 8 września, 2024
  • Home
  • Life Style
  • Przygotuj przedszkolaka do nauki w szkole, zapisując go na zajęcia arytmetyki mentalnej
Przygotuj przedszkolaka do nauki w szkole, zapisujac go na zajecia arytmetyki mentalnej

Przygotuj przedszkolaka do nauki w szkole, zapisując go na zajęcia arytmetyki mentalnej

By on 25 października, 2018 0 898 Views

Czym jest arytmetyka mentalna? 

Arytmetyka mentalna jest polecanym przez pedagogów i psychologów dziecięcych programem całościowego rozwoju potencjału dzieci w wieku od 4 aż do 12 lat. Wiek ten charakteryzuje się szczególną neuroplastycznością, czyli zdolnością do tworzenia nowych połączeń nerwowych w mózgu. Dziecko, wykonując szereg ćwiczeń, zwiększa swoje możliwości całościowego przyswajania wiedzy, ćwicząc przy tym umiejętność naprzemiennej koncentracji i relaksacji, co nie tylko wpływa bezpośrednio na skokowy rozwój jego zdolności matematycznych, ale i integruje jego cały biopsychiczny proces rozwojowy. Dlatego warto zadbać o przedszkolaka, zapisując go na zajęcia arytmetyki mentalnej, bo to inwestycja w przyszłość dziecka i sprawność oraz odporność jego układu nerwowego.

Co potwierdzają naukowcy w swoich badaniach o skuteczności arytmetyki mentalnej? 

Psycholodzy, pedagodzy oraz kognitywiści, czyli specjaliści w dziedzinie badań zdolności poznawczych ludzkiego mózgu, potwierdzają skuteczność działania ćwiczeń z zakresu arytmetyki mentalnej w rozwoju dzieci. Arytmetyka mentalna w praktyce to metoda polegająca na rozwoju zdolności umysłowych za pomocą obliczeń arytmetycznych, zarówno  na liczydle, jak i w pamięci.

Ludzie od dawna używają liczydła jako kalkulatora. Był stosowany w różnych częściach świata i nosił różne nazwy, np. soroban w Japonii czy suanpan w Chinach. Dzięki obliczeniom wykonywanym przy pomocy koralików liczydła, liczenie w pamięci nie było koniecznością. Na zajęciach w Abakus Europe w początkowej fazie kursu wykorzystujemy liczydło podobne do tych stosowanych w przeszłości.  Zaadaptowaliśmy tę technikę znaną prawie 2000 lat temu, opracowaliśmy dodatkowe materiały i metodę, dzięki której dzieci podejmujące kurs arytmetyki mentalnej bardzo szybko przechodzą od  używania liczydła do obliczeń wykonywanych  w pamięci.

Obecnie ta licencjonowana metoda ogólnego rozwoju zdolności umysłowych z powodzeniem stosowana jest aż w 52 krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W Polsce liczydła pamiętają jeszcze nasi dziadkowie i babcie, a obecnie za sprawą arytmetyki mentalnej wracają do łask. Ważną zasadą działania arytmetyki mentalnej jest wzorcowa synchronizacja prawej i lewej półkuli, co sprawia, że mózg dziecka nie ulega przeciążeniom neuronalnym i szybko przewodzi impulsy nerwowe, a to już gwarancja dla harmonijnego utrwalania śladów pamięciowych zwanych engramami. Tak właśnie rodzi się sprawność umysłowa dziecka.

Sukces intelektualny człowieka to harmonijny przepływ pomiędzy aktywnością lewej i prawej półkuli. Obecnie szacuje się, że tylko 5% społeczeństw rozwiniętych w populacji dorosłych ludzi wykształciło wystarczająco tę umiejętność, która jest przecież możliwa do nauczenia poprzez ćwiczenia z dziedziny arytmetyki mentalnej. U 95% z nas system edukacyjny wyćwiczył wyłącznie funkcje lewej półkuli, które jednakże pozbawione prawidłowej komunikacji z prawą półkulą powodują, że jesteśmy podatni na konformizm, obieramy sztywne schematy myślowe, nie mamy umiejętności kreowania twórczych i oryginalnych rozwiązań. Aby nasze dzieci nie powtarzały tego schematu, warto zapisać je właśnie na kurs arytmetyki mentalnej.

Jakie cechy obu półkul wzmacnia arytmetyka mentalna? 

Aby osiągać sukcesy intelektualne i być osobą o harmonijnie działających emocjach konieczna jest równowaga pomiędzy pracą obu półkul mózgowych. Arytmetyka mentalna wzmocni lewopółkulowe potencjały, takie jak: logika, obserwacja, koncentracja i zapamiętywanie oraz prawopółkulowe zasoby: intuicję, wyobraźnię, kreatywność i samodzielność. Dopiero synchronia tych potencjałów przynosi efekty poznawcze. Dlatego właśnie arytmetyka mentalna to najlepszy prezent dla przedszkolaka, a także jego nieco starszego rodzeństwa od lat 4 aż do nawet 16 roku życia. Warto więc zadbać o te twórcze potencjały umysłów dzieci.

Inspirowane: abakus-center.eu/pl-pl – liczenie w pamięci

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *