16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
Jak dziala klimatyzator multisplit

Jak działa klimatyzator multisplit?

By on 24 października, 2018 0 962 Views

Klimatyzacja kiedyś kojarzona z luksusem obecnie staje się coraz częściej spotykanym w Polsce elementem wyposażenia domów i mieszkań. Jednym z powodów tej rosnącej popularności oprócz bogacenia się społeczeństwa są coroczne letnie fale upałów. Jednak jakie urządzenie wybrać? Ostatnio popularność zdobywają klimatyzatory multisplit. Czym różną się od innych rodzajów klimatyzacji i jakie są ich najważniejsze zalety?

Rodzaje klimatyzatorów domowych

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje klimatyzatorów domowych: przenośne, split i multisplit. Klimatyzatory przenośne, jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia mobile, które można przenosić do różnych pomieszczeń w zależności od potrzeb. Natomiast split i multisplit są to modele stacjonarne montowane na stałe na ścianie budynku. Różnica pomiędzy nimi jest bardzo prosta. Klimatyzatory split składają się z jednego urządzenia wewnętrznego nazywanego parownikiem i jednego zewnętrznego (skraplacza). Jak łatwo można się domyślić, taki układ służy do chłodzenia tylko jednego pomieszczenia. Z kolei klimatyzatory multisplit składają się z kilku parowników umieszczonych w kilku różnych pomieszczeniach i jednej dużej jednostki zewnętrznej, do której podłączone są wszystkie urządzenia wewnętrzne. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w firmach i budynkach użyteczności publicznej, ale coraz częściej można je spotkać również w domach jednorodzinnych.

Jakie są zalety klimatyzacji w systemie multisplit? 

Sprawdzi się ona przede wszystkim w sytuacji, w której klimatyzacja ma być zainstalowana w kilku pomieszczeniach budynku jednocześnie. Instalowanie kilku pojedynczych systemów klimatyzacji jest bardzo niepraktyczne, dlatego że oznacza ono konieczność instalacji kilku skraplaczy na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie po pierwsze nie będzie wyglądało estetycznie, po drugie kilka mniejszych jednostek będzie zajmowało więcej miejsca niż jedna duża. Koszty instalacji również będą wyższe. Jednocześnie przy systemach multisplit istnieje również możliwość instalacji różnych rodzajów klimatyzatorów w różnych pomieszczeniach. Z tego powodu możliwe jest na przykład zainstalowanie mocniejszej jednostki wewnętrznej w dużym pomieszczeniu, które trudniej schłodzić. Tak samo jak w mniejszych pomieszczeniach można zamontować mniejsze klimatyzatory, które są tańsze i zużywają mniej energii podczas pracy.

Oszczędność energii w klimatyzatorach w systemie multisplit wynika również z samej konstrukcji tego układu z zastosowaniem jednej centralnej jednostki zamiast kilku mniejszych. Taka centralizacja pozwala zwiększyć wydajność i zmniejszyć straty energii podczas pracy. Dodatkowo zastosowanie pojedynczego urządzenia ułatwia jego czyszczenie i konserwacje. Powszechnie wiadomo, że należy regularnie czyścić i wymieniać filtry w parownikach znajdujących się w pomieszczeniach, ponieważ mogą rozwijać się na nich groźne dla zdrowia grzyby i bakterie. Jednak należy pamiętać również o czyszczeniu skraplacza znajdującego się na zewnątrz. Jest to ważne, ponieważ jest on narażony na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, takie jak kurz, pyłki drzew i traw, suche liście. Konieczność okresowego czyszczenia tylko jednego urządzania zamiast kilku znaczenie ułatwia i skraca cały proces.

Podsumowując, klimatyzacja multisplit sprawdzi się najbardziej w dużych domach i budynkach, w których zachodzi potrzeba chłodzenia wielu pomieszczeń naraz. W takiej sytuacji zastosowanie jednej centralnej jednostki zewnętrznej będzie nie tylko bardziej wygodne, ale pozwoli również zaoszczędzić czas i pieniądze.

Inspirowane: clim-rem.pl – naprawa klimatyzacji Pruszków

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *