20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Jak szybciej przyzwyczaić się do noszenia aparatu słuchowego?
Jak szybciej przyzwyczaic sie do noszenia aparatu sluchowego

Jak szybciej przyzwyczaić się do noszenia aparatu słuchowego?

By on 8 sierpnia, 2019 0 854 Views

Początkujący użytkownicy aparatów słuchowych często szybko zniechęcają się do korzystania z urządzenia. Niekiedy ograniczają czas noszenia do minimum, zakładają aparat tylko wtedy, gdy muszą wyjść z domu. Wszystko to bierze się z podstawowych błędów w używaniu urządzenia i braku cierpliwości. Dobrze dobrany aparat słuchowy z czasem może stać się czymś niezastąpionym. Najtrudniejsze są pierwsze dni, ale do korzystania z aparatu szybko można się przyzwyczaić.

Dostosuj ustawienia aparatu zgodnie z instrukcjami

Nie przyciszaj głośności aparatu słuchowego, nawet jeśli uważasz, że trochę za bardzo wzmacnia wszystkie dźwięki. Po prostu nie jesteś przyzwyczajony do wyraźnych dźwięków, Twój mózg potrzebuje czasu, żeby się z nimi oswoić. Protetyk słuchu dzięki specjalnej aparaturze skonfiguruje Twoje urządzenie jak należy. Na początku będziesz słyszeć pełno szmerów i innych irytujących odgłosów. Z czasem Twój mózg nauczy się właściwej selekcji dźwięków.

Uruchom aparat w cichym otoczeniu

To zadziwiające jak wiele dźwięków pomija nasz mózg. Jeśli dopiero co założyłeś aparat, prawdopodobnie możesz czuć przytłoczenie nadmiarem szmerów i innych mało znaczących odgłosów. Dlatego właśnie warto zaczynać od korzystania z aparatu w cichym pomieszczeniu, może wieczorem albo wcześnie rano. Pamiętaj, że te irytujące dźwięki z czasem zaczną zanikać, przyzwyczaisz się do aparatu i nie będziesz poświęcać im uwagi. Dobrym pomysłem będzie stopniowe przechodzenie do głośniejszych miejsc, zacznij w ciszy, spróbuj trochę pomówić, włączyć jakiś program w telewizji, poproś kogoś, by do Ciebie mówił. Nie zniechęcaj się, jeśli cały proces przyzwyczajania trochę potrwa. Dobrym pomysłem będzie zaczynanie od noszenia aparatu przez godzinę czy dwie. Każdego dnia zwiększaj długość czasu, jaki spędzasz z aparatem, aż w końcu dojdziesz do momentu, w którym będzie dla ciebie komfortowe noszenie go przez cały dzień. Pamiętaj też, że na samym początku użytkowania nic się nie stanie, jeśli dasz sobie kilka minut wytchnienia, przecież możesz zdjąć aparat i zrobić sobie kilka minut odpoczynku.

Nie spiesz się, zacznij od paru prostych prób

Poproś rodzinę i przyjaciół i przyjaciół o pomoc w przyzwyczajeniu się do aparatu. Możesz zamknąć oczy, i poprosić, by ktoś, chodząc po pokoju, mówił do Ciebie. Nauczysz się słyszeć dźwięki z różnej odległości i dochodzące do aparatu pod różnym kątem. Nowoczesne aparaty mają też wiele możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z technologii. Aby szybciej przyzwyczaić się do korzystania z urządzenia, możesz np.:

  • słuchać audiobooka, śledząc równocześnie tekst odczytywanej książki;
  • oglądać film lub serial z napisami; dobrą alternatywą mogą być materiały video na YouTube – coraz częściej znajdziesz tam materiały z dodanymi napisami w języku polskim;
  • słuchać ulubionych piosenek albo podcastów i starać się spisywać usłyszany tekst.

Wszystkie te ćwiczenia będą bardzo pomocne w nauce korzystania z aparatu. Twój mózg zacznie szybciej interpretować usłyszane dźwięki.

Nie poddawaj się

Korzystanie z aparatu słuchowego wymaga treningu. To nauka nowej umiejętności. Jeśli potraktujesz ten przejściowy etap, jak naukę jazdy na rowerze czy jazdy samochodem, z czasem zauważysz coraz szybsze postępy. Ćwicz i powoli zwiększaj ilość dźwięków. Daj sobie trochę czasu, myśl o tym, jak wspaniale będzie znowu słyszeć każdy dźwięk i nie musieć co chwilę prosić ludzi, żeby powtórzyli, co właśnie powiedzieli. Nie poddawaj się. Aparaty słuchowe pomagają już milionom ludzi. Jeśli dasz sobie szansę, pozwolą Ci powrócić do dawnych aktywności i czynnie uczestniczyć w życiu towarzyskim.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *