USG Dopplera tętnic kończyny górnej. Zdecyduj się na badanie, gdy czujesz ból po wysiłku
Bóle w obrębie kończyn, szczególnie bóle powysiłkowe, kojarzą się każdemu z uszkodzeniami i problemami w funkcjonowaniu stawów. Zdecydowanie rzadziej przychodzi nam do głowy, że może to być problem naczyniowy. Jednak bardzo często powysiłkowy ból kończyn górnych występuje właśnie ze względu na problemy w przepływie krwi czy drożności żył. Jest jednak dobry i szybki sposób na sprawdzenie i zdiagnozowanie tego problemu. Odpowiedzią na powysiłkowy ból w kończynie górnej jest badanie USG Dopplera tętnic kończyny górnej. Warto wiedzieć kiedy się na nie zgłosić i co może wykryć.
Czym jest USG Dopplera?
USG Dopplera jest dość specyficznym badaniem ultrasonograficznym. Podobnie jak inne rodzaje badania, USG dopplerowskie również pozwala zajrzeć w głąb organizmu. Jednak zamiast obrazować narządy wewnętrzne, obrazuje przepływ krwi w żyłach, tętnicach i naczyniach krwionośnych. Ponadto USG Dopplera pozwala sprawdzić budowę żył i tętnic oraz sprawdzić prawidłowość ich funkcjonowania. Badanie dopplerowskie jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Dodatkowo charakteryzuje się także sporą precyzją i natychmiastową dostępnością wyników, dlatego jest bardzo cenionym i często stosowanym badaniem. Opiera się ono na wykorzystaniu tak zwanego efektu Dopplera. Zjawisko to pozwala za pomocą koloru i dźwięku zbadać prędkość i kierunek przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Taka zasada działania daje lekarzowi możliwość sprawdzenia prawidłowość funkcjonowania zastawek żylnych oraz czy nie uległy one uszkodzeniu, a także czy światło żył oraz tętnic jest prawidłowe, bez występujących zatorów. Oprócz tego badanie dopplerowskie jest wykorzystywane do oceny ukrwienia narządów wewnętrznych, a także do wykrywania niektórych nowotworów i guzów ze względu na ich szczególnie silne ukrwienie.
Kiedy wykonać USG Dopplera tętnic kończyny górnej
Dopplerowskie badanie USG jest ważnym badaniem diagnostycznym. Warto jednak wiedzieć, kiedy można je wykorzystać do zbadania tętnic kończyny górnej.
Tętnice te są niezwykle ważnymi naczyniami krwionośnymi. Nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu mogą prowadzić do niedokrwienia kończyny, a to z kolei może skutkować mrowieniem, sinieniem kończyny, a nawet jej dokuczliwym bólem. Również ból powysiłkowy jest ważnym wskazaniem do wykonania USG Dopplera tętnic kończyny górnej, ponieważ może sygnalizować poważne problemy w jej funkcjonowaniu. Należy pamiętać, aby w żadnym razie nie lekceważyć powysiłkowego bólu w obrębie kończyny górnej.
USG dopplerowskie kończyny może pomóc wykryć takie schorzenia, jak żylaki, zakrzepy czy zatorowość żylną. Lekarz diagnozuje nieprawidłowości w przepływie krwi obserwując kolory pojawiające się na ekranie i wsłuchując się w szum przepływającej krwi. Kolory uwidaczniają kierunek przepływu krwi, natomiast dźwięk jej prędkość. Oba te czynniki są ważne. Krew przepływająca w niewłaściwym kierunku, wracająca w naczyniu krwionośnym może oznaczać problemy z zastawkami żylnymi. Natomiast zwolniona prędkość przepływu krwi to sygnał, że występują zatory lub w inny sposób jest zmniejszone światło naczynia krwionośnego. Oprócz diagnostyki, badanie dopplerowskie stosuje się także przy monitorowaniu postępów leczenia, również pooperacyjnym.
Przygotowanie i przebieg badania USG Dopplera tętnic kończyny górnej
Jeśli chodzi o przygotowanie do badania USG Dopplera to jest to najłatwiejsze i najbardziej bezproblemowe badanie. Pacjent nie musi się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Badanie może zostać wykonane o dowolnej porze dnia i niezależnie od posiłków. Badanie dopplerowskie, podobnie jak każde inne badanie USG, przeprowadzane jest przy użyciu specjalnego żelu. Urządzenie do badanie USG Dopplera nieco różni się on innych urządzeń do badania ultrasonograficznego, ponieważ musi mieć ono możliwość obrazowania koloru i wydawania dźwięku. Nie mniej jednak wciąż opiera się ono na działaniu fal ultradźwiękowych.