16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Kilka prostych sposobów, by poprawić nastrój i zachowanie dziecka
nastroj i zachowanie dziecka

Kilka prostych sposobów, by poprawić nastrój i zachowanie dziecka

By on 25 sierpnia, 2020 0 641 Views

Pojawienie się wahania nastroju u dziecka może przyprawić niejednego rodzica o zawrót głowy. Nadchodzi taki dzień, że „nic nie pasuje” i w żaden sposób nie można wpłynąć na zachowanie dziecka. Z czego to może wynikać?

Jak poprawić nastrój dziecka? Zadbaj o podstawy!

Łatwo przegapić moment, w którym dziecko jest niedospane lub spragnione. Zapewnienie prawidłowej ilości tych dwóch podstawowych potrzeb jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy nastroju. Odwodniony organizm jest zmęczony i ma problemy z koncentracją, co znacznie rzutuje na nastrój. Natomiast odpowiednio długi czas snu pozytywnie oddziałuje na kortyzol, stabilizując jego poziom.

Natura Twoim przyjacielem

Każdy psycholog dziecięcy potwierdzi, że przyroda wielokrotnie udowodniła swój pozytywny wpływ na człowieka – również tego najmniejszego! Świeże powietrze, urozmaicenie codziennej monotonii, zieleń traw i błękit nieba… Wystarczy zwykły spacer po parku, aby uszczęśliwić malucha i dostarczyć mu możliwości do spożytkowania pokładów energii. Jest też nieocenioną okazją do przekazania wiedzy o naturze – zbieranie liści i kasztanów jesienią może być nie tylko zabawą, ale i przydatną lekcją o porach roku. Młode umysły zachłannie zbierają informacje o świecie, a nowe ciekawostki zajmą ich myśli na długie godziny.

Joga nie tylko dla mamy

Wielu natrafia na temat jogi, która łączy spokój ducha z relaksem ciała. Jednak nie tylko dorośli mogą korzystać z dobrodziejstw zestawu ćwiczeń rozciągających! Wciągnięcie dziecka w codzienny trening nie tylko pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny, który w dobie telefonów i komputerów jest coraz bardziej zaniedbywany, ale nauczy również kontroli oddechu, a co za tym idzie – kontrolowania emocji.

Subtelny wpływ zapachów

Już w średniowieczu ceniono zapachy za ich wpływ na nasze umysły – elektryzująca woń cytrusów pobudza, a lawenda uspokaja. Dzieje się tak dlatego, że mózg ludzki przypisuje emocje i wspomnienia do zapamiętanych aromatów i wywołuje je, kiedy się z nimi stykamy. Jeśli w sypialni dziecka, obok łóżka, postawimy woreczek z suszoną lawendą, zacznie kojarzyć jej kojący zapach z zasypianiem i spokojem.

Wykreśl przetworzoną żywność z listy zakupów

Wszyscy to znamy – nagła chęć na puszkę coca-coli czy batonika. Dawanie sobie upustu na drobne przyjemności nie jest niczym złym, jednak błędem jest bazowanie codziennej diety wyłącznie na wysoko przetworzonej żywności. Dania z torebki czy z mikrofalówki wyjaławiają organizm. To bomby kaloryczne, pełne soli, cukru i kiepskiej jakości tłuszczu. Tymczasem organizm dziecka potrzebuje znacznie więcej do zdrowego, prężnego rozwoju: witamin, składników mineralnych, białka.

Zmiana zaczyna się od drobnego kroku

Całkowita eliminacja dziecięcych humorków nie jest możliwa, jednak jako rodzice mamy istotny wpływ na ich ograniczenie oraz intensywność przeżywania. Zaczynając pracę nad nimi od podstaw, budujemy trwałe fundamenty, na których można ukształtować zdrową psychikę dzieci. Stawiając małe kroki, możemy wprowadzić wielkie zmiany.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *