26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Czy wszczepienie implantów może wiązać się z wystąpieniem reakcji alergicznych?
Czy wszczepienie implantow moze wiazac sie z wystapieniem reakcji alergicznych

Czy wszczepienie implantów może wiązać się z wystąpieniem reakcji alergicznych?

By on 14 stycznia, 2019 0 624 Views

Osoby, które zastanawiają się nad wszczepieniem implantów stomatologicznych, niekiedy obawiają się wystąpienia reakcji alergicznych. Zasadniczo przeciwwskazaniami medycznymi do wszczepienie implantu są czynniki takie jak zły stan zdrowia, np. leczenie poważnej choroby (nowotworu). Innym przeciwwskazaniem jest niedawno odbyty zabieg chirurgii kości. Alergie same w sobie nie stanowią zagrożenia dla powodzenia zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego. Jak pokazują badania kliniczne, reakcję uczuleniową na wszczepienie implantu wykazuje jedynie poniżej 1% pacjentów. Reakcje te nie są jednakowe ani możliwe do uogólnienia.

Jaki składnik implantu zębowego może wywoływać reakcję alergiczną?

Implanty stomatologiczne tworzone są z tytanu. W zasadzie metal ten nie może wywołać reakcji alergicznej. Tytan jest obojętny dla żywego organizmu ludzkiego i sam w sobie nie wywołuje alergii. Jony tytanu są bardzo łatwo i szybko przyswajane przez tkanki, czyli utleniane. W praktyce stomatologicznej okazuje się jednak, iż mniej niż 1 osoba na 100 doświadcza reakcji alergicznej po zabiegu wszczepienia implantu zębowego. Jak to możliwe?

W tych, nielicznych przypadkach alergenem nie jest sam tytan, a inne metale wchodzące w skład tytanowych implantów zębowych. Resztki te są pozostałościami po produkcji chemicznej samego wszczepu. Implanty produkowane przez niektóre firmy wytwarzane są w takich warunkach, że tytan łączy się ze stopami innych metali, np. aluminium lub cyrkonu. W takich przypadkach ich śladowe ilości mogą wywołać reakcję alergiczną po wszczepieniu implantu zębowego. Istnieje zatem niewielkie ryzyko reakcji alergicznej, ale można je całkowicie wykluczyć przed zabiegiem implantacji stomatologicznej.

Jak sprawdzić, czy implant stomatologiczny nie wywoła u nas na pewno reakcji alergicznej?

Do reakcji alergicznych na implant stomatolodzy zaliczają między innymi przerost dziąseł lub tak zwane zwłóknienia okołoprotezowe, a także wiele innych reakcji podrażnieniowych. Istnieje jednak metoda dająca stuprocentową gwarancję wykluczenia reakcji alergicznej na zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. Należy poddać się standardowym testom alergologicznym na metale stosowane w produkcji implantów. Jeżeli dany pacjent wykazuje skłonność do alergii, testy takie poinformują, czy dany wszczep jest możliwy do wykonania, czy też istnieje ryzyko alergii. Jeżeli okaże się, że uczulenie jest realne, implant tytanowy zastępuje się implantem ceramicznym, do którego produkcji stosuje się tlenek cyrkonu.

Jak widzimy, nawet w przypadku skłonności pacjenta do alergii na implanty wykonane z tytanu istnieje możliwość zastosowania wszczepów cyrkonowych. Alergia na związki metali nie wyklucza więc obecnie bezpiecznego zabiegu skutecznej implantacji stomatologicznej. By uniknąć jakichkolwiek komplikacji po wszczepieniu implantu, warto wybrać wszczepy wyprodukowane przez wiodące marki, a sam zabieg przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *