8 września, 2024
  • 8 września, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Rodzaje oraz zastosowanie masek ochronnych
zastosowanie masek ochronnych

Rodzaje oraz zastosowanie masek ochronnych

By on 25 listopada, 2018 0 5994 Views

Maski ochronne zapewniają bezpieczeństwo podczas przebywania w środowisku, w jakim występują różnego rodzaju zanieczyszczenia – pyły, gazy czy substancje organiczne, jakie mogą stanowić zagrożenie dla układu oddechowego człowieka. Dokonując doboru masek ochronnych należy wiedzieć, jaki typ sprzętu winien zostać zastosowany do konkretnych zagrożeń panujących w danym otoczeniu czy na stanowisku pracy.

Klasa ochronna masek

Miarą skuteczności masek ochronnych, a w zasadzie zastosowanych w nich filtrów, jest ich klasa ochronna. Wyróżnia się klasę:

  • P1 – są to filtry o małej skuteczności ochronnej. Maska z takim filtrem zapewnia 80% poziom filtracji, i może być stosowana do ochrony przed cząsteczkami stałymi o niskiej toksyczności
  • P2 – są to filtry, cechujące się skutecznością na poziomie 94%. Maski ochronne tej klasy znajdują zastosowanie przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej bądź średniej toksyczności
  • P3 – to klasa filtrów, jakie charakteryzują się poziomem filtracji 99,9%. Maski ochronne klasy P3 mogą być stosowane do ochrony przed stałymi i ciekłymi cząstkami o wysokiej toksyczności.

Można natrafić także na oznaczenie N 95 czy N 99. Jest to standard amerykański, oznaczający, iż N95 filtruje 95% zanieczyszczeń, a N 99 – 99 %.

Maski przeciwpyłowe dzieli się także ze względu na skuteczność filtrowania i tu również wyróżnić można trzy klasy ochronne, a mianowicie:

  • FFP 1 – zapewniającą skuteczność filtracji na poziomie 80%, jaką stosuje się do ochrony przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej toksyczności
  • FFP 2 – jaka zapewnia skuteczność filtracji na poziomie 94% i znajduje zastosowanie do ochrony przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej bądź średniej toksyczności
  • FFP 3 – która gwarantuje skuteczność filtracji na poziomie 97% i stosowana jest do ochrony przed stałymi lub ciekłymi cząstkami o wysokiej toksyczności

Na maskach ochronnych znaleźć można także inne oznaczenia, a należą do nich:

  • C – dodatkowy wymóg odpowiedniej pyłochłonności, sprawdzany pyłem węglowym
  • D – dodatkowy wymóg odpowiedniej pyłochłonności, sprawdzany za pomocą pyłu dolomitowego
  • S – maski wykorzystywane tylko do filtracji cząstek stałych, jak pyły czy dym
  • SL – maski do filtracji cząstek stałych oraz ciekłych, jak na przykład mgła

Maska czy półmaska ochronna?

Półmaska zapewnia wyłącznie ochronę dróg oddechowych. Półmaski pochłaniają cząsteczki z powietrza albo filtrują powietrze od gazów, bakterii, wirusów, pyłów czy smogu. Modele dostępne na rynku różnią się konstrukcją, kolorem bądź ceną, lecz muszą one przede wszystkim spełniać podstawową funkcję, którą jest ochrona użytkownika przed szkodliwymi pyłami, znajdującymi się w powietrzu. Noszą one również rozmaite nazwy, spotkać zatem można maski przeciwpyłowe, antysmogowe, ale warto mieć świadomość, iż są to jedynie nazwy marketingowe.

Jak stanowią przepisy UE, bez względu na użytą nazwę, maski muszą podlegać tym samym wymaganiom.

Z kolei maska całotwarzowa bądź pełnotwarzowa służy do ochrony dróg oddechowych i twarzy przed szkodliwymi gazami i parami, cząsteczkami stałymi oraz ciekłymi, a w zależności od zanieczyszczenia, przed jakim ma chronić, powinna posiadać odpowiedniej klasy filtr. Tego rodzaju maski zazwyczaj można stosować nie tylko z filtrem, ale również z pochłaniaczem gazów.

Półmaski jednorazowe czy wielokrotnego użytku

Jednorazowe półmaski przeciwpyłowe stanowią jedną z najtańszych form ochrony dróg oddechowych. Są zalecane do stosowania wszędzie tam, gdzie potrzeba ochrony nie jest częsta, zaś konieczność przebywania w oddechowej maseczce jedynie chwilowa. Takie maski dość skutecznie chronią przed wdychaniem pyłów i oparów, a dodatkowo są lekkie oraz bardzo proste w użytkowaniu.

Półmaski wielokrotnego użytku są skuteczniejsze, ale często wymagają konserwacji oraz wymiany filtrów. Jednak lepiej chronią układ oddechowy oraz zabezpieczają go przed działaniem szkodliwych substancji czy smogu. Niestety, są one zdecydowanie droższe od jednorazowych masek ochronnych.

Jak dobrać maskę ochronną?

Wybierając maskę ochronną trzeba przede wszystkim dopasować klasę filtra oraz odpowiedni rozmiar. Nie można zapominać, że źle dopasowana maska nie spełni swojego zadania i naraża użytkownika na zatrucie zanieczyszczeniami. Maska musi być szczelna, a zatem powinna dokładnie przylegać do nosa. Często półmaski jednorazowe są wyposażone w specjalne usztywnienie, jakie pomaga dopasować je do kształtu twarzy.

O maskę ochronną trzeba również odpowiednio dbać, ponieważ brudna maska nie tylko nie spełni swojego zadania, ale także negatywnie odbije się na kondycji skóry jej właściciela. Oprócz mycia i wymiany filtra (w zależności od rodzaju maski), trzeba ją także wymieniać zależnie od stopnia zużycia.

Źródło: Glovex.com.pl – Odzież ochronna

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *