20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Finanse
  • Controlling sprzedaży – stwórz prognozy sprzedaży w oparciu o rzetelne raporty
Controlling sprzedazy - stworz prognozy sprzedazy w oparciu o rzetelne raporty

Controlling sprzedaży – stwórz prognozy sprzedaży w oparciu o rzetelne raporty

By on 23 października, 2018 0 2943 Views

Dobre funkcjonowanie firmy jest zawsze zauważalne w momencie rozliczenia. Wysokie zyski oraz wzrost zarobku przedsiębiorstwa to wyniki dobrej organizacji oraz zarządzania firmą. Dlatego chcąc rozwijać swoje przedsiębiorstwo i coraz lepiej kierować tym, co się w nim dzieje, nie można zapomnieć o controllingu sprzedaży. Czym jest controlling? Jakie korzyści zapewnia ten system?

Raporty i prognozy – klucz do zwiększenia zysków

Nawet jeśli firma radzi sobie na rynku bardzo dobrze, nie można przestawać ulepszać jej działania. Nie bez powodu mówi się, że ten kto nie idzie na przód, tak naprawdę się cofa. Dlatego comiesięczne raporty sprzedażowe oraz planowanie sprzedaży w kolejnych miesiącach jest tak ważne. Przydaje się w tym celu program, który umożliwia sprawne oraz efektywne prowadzenie controllingu sprzedaży. Jest to system, który obejmuje ceny jednostkowe towarów oraz wartość ich sprzedaży. Potrafi również śledzić zyski firmy po uwzględnieniu działań marketingowych, takich jak rabaty, zniżki i promocje dla klientów. W controllingu sprzedaży ujmowane są również koszty własne sprzedanych produktów i towarów, marże brutto na sprzedaży, a także koszty sprzedaży, logistyki i dystrybucji oraz marże na sprzedaży uwzględniające wszystkie koszty, które mogą zostać przypisane do Klienta.

Wszystkie te informacje przekazywane są menadżerom sprzedaży, którzy są w stanie ocenić, czy firma osiąga zamierzone zyski. Jednocześnie mają szansę na wprowadzenie zmian i świadome planowanie sprzedaży w kolejnych miesiącach, co przekłada się na znacznie lepsze warunki finansowe w przedsiębiorstwie.

Raporty finansowe oraz raporty rentowności

System controllingu sprzedaży obejmuje również raporty rentowności sprzedaży do sieci handlowych. Współpraca ze sklepami, sieciami sklepów czy dyskontów jest teraz znacznie prostsza, ponieważ można z dużą skutecznością ocenić opłacalność tego typu współpracy oraz poprawić jej warunki tak, aby były jak najkorzystniejsze dla firmy. System uwzględnia rabaty dla odbiorców (zarówno pieniężne jak i w naturze), warunki handlowe kontrahenta, koszty dostaw do klientów oraz wszystkie inne aspekty związane z współpracą z dystrybutorami towarów.

Natomiast raporty finansowe w systemie controllingu sprzedaży polegają na ciągłym śledzeniu wskaźników sprzedaży na metr kwadratowy albo jednego pracownika na podstawie danych finansowych i parametrów operacyjnych sklepu wprowadzanych bezpośrednio do systemu, analizie wzrostów sprzedaży. Raporty finansowe obejmują także dzienną liczbę klientów, transakcji, średnią wartość zakupów oraz inne przydatne do dalszego planowania statystyki.

Zalety controllingu sprzedaży

Wiadomo, że dobrze zarządzana firma będzie się rozwijać oraz przynosić coraz większe zyski. Jednak korzystanie z controllingu sprzedaży znacznie upraszcza cały proces tworzenia comiesięcznych raportów a także planowania kolejnych miesięcy z uwzględnieniem różnych aspektów. System łączy wszystkie dane, którzy przechowywane i analizowane są w jednym miejscu, co daje lepsze efekty pracy. Menadżerowie mogą dzięki temu znacznie więcej czasu poświęcić na kreatywną pracę na rzecz firmy. Do raportów można włączyć także dystrybutorów i uzyskać szerszy obraz działania przedsiębiorstwa.

Inspirowane: Flexisolutions.pl – system do konsolidacji finansowej

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *