20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Life Style
  • Hobby dla miłośników kwiatów – uprawa drzewka bonsai. Co będzie potrzebne?
uprawa drzewka bonsai

Hobby dla miłośników kwiatów – uprawa drzewka bonsai. Co będzie potrzebne?

By on 10 kwietnia, 2020 0 903 Views

Bonsai to starożytna sztuka uprawiania karłowatych drzewek i krzewów. Pierwsze zapisy na temat hodowania tego rodzaju roślin sięgają 2000 lat wstecz. W tamtym czasie Chińczycy zajęli się komponowaniem miniaturowych krajobrazów. 700 lat temu Japończycy zapożyczyli tę sztukę, skupiając się na formowaniu pojedynczych elementów. Początkowo praktykowaniem techniki bonsai zajmowali się ludzie wywodzący się z arystokratycznych rodów. Dziś każdy wielbiciel ogrodnictwa może rozwijać swoje hobby, dbając o swoją własną roślinę. Ozdoba  jest miniaturową formą dostojnego, majestatycznego drzewa. Jej nietuzinkowy wygląd przyciąga wzrok i budzi zachwyt.

Jak zacząć?

Na początku należy zadać sobie pytanie, gdzie chcemy ulokować nasze drzewko. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie rośliny w pomieszczeniu, to powinniśmy wybrać odmiany subtropikalne, dla których warunki mieszkaniowe będą odpowiednie. Jeżeli szukamy ozdób do ogrodu, rodzime gatunki będą najlepszą decyzją. Trzeba dopasować przestrzeń, zadbać o prawidłowe nasłonecznienie, bardzo ważna jest też ziemia do bonsai. O tych wszystkich elementach należy pamiętać, decydując się na wybór konkretnego gatunku.

Przygodę z uprawą bonsai możemy rozpocząć od zakupu ukształtowanego już drzewka. Możemy kupić również sadzonkę, której sami nadajemy formę przez odpowiednie przycinanie i drutowanie. Można też pozyskać drzewko z natury, co nie jest najłatwiejszą rzeczą i wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń. Istnieje jeszcze możliwość wyhodowania swojej własnej roślinki od zera, czyli zakup nasion, które po 3-5 latach osiągną rozmiar docelowy.

Prawidłowa pielęgnacja drzewka

Każdy odrębny gatunek ma swoje specyficzne wytyczne dotyczące zasad pielęgnacji. Istnieje jednak zbiór zaleceń, które są wspólne dla wszystkich hodowców.

Ziemia do bonsai

Przygotowanie odpowiedniego podłoża dla miniaturowych drzewek nie jest sprawą łatwą. Jeżeli nie ma się w tym doświadczenia i dopiero zaczynamy zabawę w ogrodnictwo z tego typu gatunkami, warto skorzystać z gotowych rozwiązań. Można nabyć specjalnie przygotowaną mieszankę. Ziemia do bonsai to miks, w którego skład najczęściej wchodzi piasek kwarcowy z otaczkowanym nawozem startowym, którego zadaniem jest uwalnianie i dostarczanie mikro i makroelementów. Podłoże jest wzbogacone, nie trzeba przejmować się sprawą optymalnego nawożenia. Można znaleźć specjalnie dedykowane zestawy do poszczególnych typów roślin.

Odpowiednie nawadnianie

Częstotliwość podlewania zależna jest od kilku czynników, takich jak: gatunek rośliny, rodzaj podłoża, wielkość doniczki, warunki klimatyczne, nasłonecznienie. Zbyt obfite nawadnianie może skutkować gniciem korzeni. Należy pamiętać, że miniaturowe drzewka  posiadają płytki system korzeniowy, co może być przyczyną szybkiego wysychania. Dbając o roślinę, warto często sprawdzać ziemię, dotykając ją dłonią. Nie może być zbyt sucha, ale też nie dopuszczajmy do tego, by wody było zbyt dużo. Wybór dobrego podłoża i przesadzanie rośliny co dwa lata to zabiegi, które mają na celu zachowanie drzewka w zdrowej kondycji, by mogło pobierać i magazynować wodę w dostatecznej ilości.

Nawożenie ziemi

Bonsai najczęściej uprawiane są w małych, płytkich doniczkach, przez co, przyjmowanie składników odżywczych jest utrudnione. Co prawda, odpowiednia ziemia dostarcza cennych elementów, ale po pewnym czasie należy zadbać o wzmocnienie rośliny. W utrzymaniu drzewek w dobrej kondycji pomoże nawożenie w okresie wegetacyjnym. Wybór odżywek, dostosowanie ich ilości i czasu aplikacji, zależny jest od gatunku bonsai.

Nadawanie kształtu roślinie

Nauczenie się techniki formowania jest zadaniem wymagającym cierpliwości. Przycinanie i drutowanie to zajęcia twórcze, a zdobycie wprawy wymaga talentu i ćwiczeń. Podstawy można opanować, czytając internetowe samouczki lub oglądając specjalnie przygotowane tutoriale.

Uprawa  bonsai to prawdziwa sztuka, która wymaga przyswojenia wiedzy. Musimy dokładnie poznać uprawiane gatunki, zwrócić uwagę na ich szczególne wymagania, a także  nauczyć się sposobu pielęgnacji i dbania o kształt roślinki. Zadbane drzewka odwdzięczą się swoim niebanalnym wyglądem, stając się prawdziwą ozdobą domu lub ogrodu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *