20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
pionierzy polskiego rapu

Molesta Ewenement – pionierzy polskiego rapu

By on 30 stycznia, 2020 0 1040 Views

Molesta Ewenement to zespół znany wszystkim miłośnikom polskiego rapu. Dzieła artystów: Włodiego (Paweł Włodkowski), Vienia (Piotr Więcławski), Pelsona (Tomasz Szczepanek), Wilka (Robert Darkowski) oraz Kaczego (Marek Andrasik) uznawane są przez specjalistów za największe klasyki. Każdy ich album odnosił sukces oraz cieszył się bardzo dużym uznaniem w środowisku hip-hopowym. Byli nominowani do Fryderyków oraz Asów Empiku, a w 2006 roku wygrali Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl.

Historia zespołu

Grupa powstała z inicjatywy Włodiego oraz Vienia w 1994 roku pod nazwą Mistic Molesta na warszawskim Ursynowie. Molesta nagrał swój pierwszy doceniony na rynku fonograficznym utwór „Osiedlowe akcje”. Kawałek okazał się tak dobry, że w 1997 roku został wydany na  składance B.E.A.T Records. Następnie do formacji nieoficjalnie dołączył Kaczy (pochodzący z warszawskiego Śródmieścia), który rapował w niektórych utworach na albumie „Skandal” wydanym w 1998 roku. Wydawnictwo okazało się sporym sukcesem wydawniczym. Sprzedano ponad 35 tysięcy egzemplarzy, a album osiągnął status złotej płyty. Grupa skróciła swoją nazwę do Molesta.

W 1999 roku zespół opuścił Kaczy, ale zastąpił go Pelson, a grupa ostatecznie zmieniła nazwę na Molesta Ewenement. W sklepach z płytami CD w 1999 roku ukazał się album „Ewenement”. Gościnnie na płycie pojawili się między innymi Wilku, Bilon, Borixon oraz Chada. W 2000 roku do grupy dołączył Wilku, a na rynku pojawił się ich kolejny album „Taka płyta…”. Wydawnictwo znalazło się na 12. miejscu w zestawieniu OLiS. 2001 roku Włodi oraz Vienio założyli własną wytwórnię muzyczną Baza Label, która funkcjonowała do 2005 roku.

Przez sześć lat grupa nic nie nagrała. Członkowie zajęli się solowymi karierami. Vienio i Pelson zaczęli nagrywać w duecie. Wydali 3 płyty, które cieszyły się dużą popularnością. Byli nawet nominowani do Fryderyków. Wilku natomiast zaangażował się w działalność grupy Hemp Gru. Włodi prowadził solową karierę.

W 2006 roku grupa ogłosiła reaktywację i wyruszyła w trasę koncertową mającą na celu promocje nowego albumu „Nigdy nie mów nigdy”. Po jej zakończeniu Darkowski zdecydował się ostatecznie opuścić zespół. W 2008 roku ukazał się album „Molesta i kumple”. W 2016 roku Vienio poinformował media, że Molesta ostatecznie się rozpadła, mimo że w 2015 roku artyści zapowiedzieli nową płytę „Teraz”.

Co dzisiaj się dzieje z członkami Molesty?

Vienio zaangażował się w produkcje telewizyjne. Brał udział w kliku programach rozrywkowych i popularnych serialach. Włodi dołączył do formacji Def Jam Recordings. Kaczy zawiesił działalność muzyczną, ale intensywnie udziela się w wywiadach na temat Tomasza Chady, z którym współpracował. Pelson zakończył swoją karierę muzyczną w 2017 roku, natomiast Wilku zapowiedział, że w 2020 roku wyda swoją pierwszą solową płytę.

Wkład zespołu Molesta Ewenement w polską kulturę hip-hopową jest nieoceniony. Zespół cieszył się bardzo dużą popularnością w czasie, kiedy rap nie był jeszcze tak popularny jak dziś. Jeśli na co dzień słuchasz polskiego hip-hopu, ale nie znasz dokonań Molesty, możesz to nadrobić, kupując albumy tego zespołu w dobrym sklepie z płytami CD.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *