Sprzęt do rehabilitacji domowej niezbędny przy urazach kręgosłupa
Rehabilitacja kręgosłupa, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym, może z powodzeniem zostać przeprowadzona w warunkach domowych. Dzięki ćwiczeniom fizycznym z użyciem odpowiedniego sprzętu jesteśmy w stanie zredukować lub całkowicie uśmierzyć ból pleców i szyi.
Domowa rehabilitacja kręgosłupa opiera się głównie na wykonywaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych, o niskiej lub średniej intensywności. Ich podstawowym celem jest wzmocnienie mięśni, a w konsekwencji odczucie ulgi i zniwelowanie bólu. Wspomniane ćwiczenia najczęściej stanowią uzupełnienie profesjonalnych zabiegów przeprowadzanych w szpitalach i klinikach rehabilitacyjnych.
Jaki sprzęt do rehabilitacji domowej warto zakupić?
Obecnie na rynku dostępny jest bogaty wybór sprzętu do rehabilitacji domowej kręgosłupa. Przed zakupem jakichkolwiek przyrządów i urządzeń należy upewnić się, iż są one przeznaczone do leczenia naszego schorzenia.
Sprzęt do rehabilitacji domowej kręgosłupa, którego stosowanie rekomendują specjaliści to m.in.:
- Maty masujące kręgosłup – to specjalne powłoki zasilane prądem, wyposażone w mechanizmy umożliwiające masaż pleców czy karku. Często występują w formie nakładek na fotele lub krzesła.
- Piłeczki masujące kręgosłup – służą do przeprowadzania automasażu, który rozbija zgrubienia powstałe w tkance łącznej i pobudza produkcję kolagenu.
- Piłka rehabilitacyjna – występuje w różnych rozmiarach i umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń wzmacniających oraz rozluźniających mięśnie w okolicy kręgosłupa. Piłki rehabilitacyjne zazwyczaj wytrzymują nacisk do 300 kg, dlatego można bez obaw na nich siedzieć czy leżeć.
- Elektrostymulatory mięśni – urządzenia zbudowane z małego sterownika, naklejanych na skórę elektrod oraz przewodów prądu. Za pomocą przewodów podłączonych do urządzenia sterującego, impulsy elektryczne są skutecznie przekazywane do konkretnego miejsca na ciele, które ma być stymulowane. Wbrew pozorom sterowane tego rodzaju urządzeniem jest zazwyczaj bardzo proste i intuicyjne, a stymulatory wyposażone są w mały ekran LCD, na którym wyświetlane są wszelkie informacje na temat ich pracy.
- Rollery – piankowe, kolorowe wałki o zróżnicowanym stopniu twardości oraz rodzaju wypustek. Umiejętnie wykonany automasaż, z użyciem odpowiednio dobranego rollera, może dawać rezultaty porównywalne do masażu sportowego wykonanego przez specjalistę, już po 10 sesjach. Wałek tego typu bezwzględnie musi być dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kiedy domowa rehabilitacja będzie skuteczna?
Domowa rehabilitacja kręgosłupa z użyciem sprzętu może przynieść bardzo dobre efekty, pod warunkiem, iż skonsultowana została z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedii. Rozpoczęcie ćwiczeń bez uprzedniej diagnozy może być niebezpieczne dla zdrowia, gdyż nie każdy ból odczuwalny w okolicach kręgosłupa to ból nerwowy lub mięśniowy, który nadaje się do rehabilitacji. Czasami bóle kręgosłupa mogą bowiem być następstwem poważnych chorób narządów wewnętrznych. Odpowiedni sprzęt do rehabilitacji nie jest jednak gwarancją sukcesu. Bardzo ważne jest prawidłowe i dokładne, a przede wszystkim regularne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Najlepiej, jeśli pierwszy trening zostanie przeprowadzony ze specjalistą, gdyż pozwoli to na korektę ewentualnych błędów.
Konsultacja ze specjalistą, wybór odpowiedniego sprzętu renomowanej marki oraz regularne, prawidłowe wykonywanie ćwiczeń mogą więc skutkować uśmierzeniem chronicznego bólu kręgosłupa.
Inspirowane: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny