9 grudnia, 2024
  • 9 grudnia, 2024
  • Home
  • Biznes
  • Mały ogród – jaki system nawadniania wybrać?
Maly ogrod – jaki system nawadniania wybrac

Mały ogród – jaki system nawadniania wybrać?

By on 12 lutego, 2019 0 6732 Views

Każdy, kto zakłada ogród, powinien liczyć się z tym, że niezależnie od jego wielkości i uprawianych w nim roślin, konieczne będzie systematyczne podlewanie. W przypadku mniejszej powierzchni znacznie łatwiej jest dobrać odpowiedni system nawadniania, ponieważ dotarcie do wszystkich miejsc nie jest w żaden sposób utrudnione. Natomiast w małym ogrodzie koszty instalacji i eksploatacji wspomnianego systemu będą stosunkowo niskie.

Automatyzacja procesu nawadniania ogródka nie jest konieczna, ale pozwala zaoszczędzić wodę oraz dostosować częstotliwość podlewania do zapotrzebowania poszczególnych roślin, w zależności od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Ponadto jest to rozwiązanie dużo bardziej komfortowe dla właściciela ogrodu niż codzienne bieganie z konewką czy wężem ogrodowym.

Najbardziej popularne są zraszacze oraz nawadnianie kropelkowe. Jaki system będzie jednak najlepszy w przypadku małych ogrodów?

Rozkład ogrodu i jego zagospodarowanie a odpowiedni system nawadniania

W przypadku obszernych trawników najlepiej sprawdzą się tradycyjne zraszacze, które mają duży zasięg, są wydajne i równomiernie podlewają całą powierzchnię.

Właściciele niedużych, przydomowych ogródków zwykle nie decydują się jednak na obsianie trawą całej dostępnej przestrzeni. W takim przypadku formy zieleni są zwykle dużo bardziej zróżnicowane, dlatego lepiej sprawdzi się system nawadniania kropelkowego. Linie kroplujące można zainstalować przykładowo wzdłuż żywopłotu, na rabatach kwiatowych czy grządkach z warzywami. Nawadnianie kropelkowe pozwoli doprowadzić odpowiednie porcje wody również do pojedynczych roślin na balkonach i tarasach, które rosną w donicach lub specjalnych pojemnikach.

System nawadniania kropelkowego sprawdzi się więc szczególnie w przypadku niewielkich ogrodów, w których widoczne jest duże zróżnicowanie zieleni.

Jak funkcjonuje system nawadniania kropelkowego?

System nawadnia kropelkowego najczęściej zbudowany jest z węży kroplujących, taśm oraz linii kroplujących, które doprowadza się do poszczególnych roślin lub rozkłada wzdłuż rabat czy grządek. Woda transportowana jest specjalnymi rurkami, które zasilają kroplowniki. Nawadnianie kropelkowe sprawia, że woda powoli i równomiernie wnika do gleby i trafia bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Najczęściej konieczny jest także montaż specjalnego reduktora ciśnienia wody i filtra. Nawadnianie kropelkowe wymaga również podłączenia sterownika, który pozwala wprowadzić pewien harmonogram podlewania poszczególnych stref w ogrodzie lub po prostu ustawić nawadnianie całego ogródka o dowolnie wybranej porze.

System nawadniania kropelkowego jest idealnym rozwiązaniem do małego ogrodu. Umożliwia bowiem niższe zużycie wody oraz równomierne nawodnienie wszystkich roślin. Ogranicza choroby grzybowe naszych upraw, a w razie potrzeby pozwala skutecznie rozprowadzać nawozy i inne środki ochrony. Nawadnianie kropelkowe umożliwia więc niskim kosztem oraz małym nakładem pracy cieszyć się kwitnącym i zadbanym ogrodem.

Inspirowane: irriga.pl – systemy nawadniające ogrody

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *